Jejich výše se na okrese pohybuje kolem pěti set korun na obyvatele a rok. Deník oslovil tři obce, všechny potvrdily, že chtějí od příštího roku vybírat vyšší poplatky.
Ke zdražení už sáhli v Halži. Minulý týden tam zastupitelé odhlasovali novou vyhlášku o odpadech, jejíž součástí byla i úprava cen. Ta stoupla o jednu pětinu. „Poplatek jsme z dosavadních pěti set zvýšili na šest set korun," řekl Deníku halžský starosta František Čurka. Ke stejnému kroku chce přistoupit město Přimda. Také zde by se cena měla zvednout na šest set korun. „Zatím je to ale jen návrh, uvidíme, jestli to zastupitelstvo nakonec schválí," řekl k věci tamní starosta Miloslav Kunt.
Další obcí, jejíž občany možná čeká v tomto ohledu změna, je Staré Sedlo. I zde uvažuje vedení obce o tom, že pro místní bude poplatek za likvidaci odpadu dražší. „Ano, zvýšení poplatků plánujeme. Ale jestli se tak stane, uvidíme až po zasedání zastupitelstva. To se koná 13. listopadu," řekla tamní starostka Jana Svobodová.
Obce a města tak chtějí tímto krokem kompenzovat ztrátu, která jim při likvidaci odpadu vzniká. Podle vyjádření starostů mnohdy ani tato nová výše poplatků zcela nepokryje náklady spojené s likvidací komunálního odpadu. „Zvýšením tak alespoň částečně kompenzujeme ztrátu, doposud jsme ročně dopláceli kolem dvou set tisíc korun. Počítáme, že příště to už bude jen přibližně sto tisíc, tedy polovina," dodal starosta Halže Čurka.
Poplatek za likvidaci odpadu se skládá ze dvou částí. „V prvním případě je stanoveno rozpětí od nuly do 250 korun. Záleží na obci, jak ji využije. Druhá složka de facto kopíruje náklady na likvidaci směsného odpadu, který se už nedá třídit. Zákon dovoluje obce a městům vybírat v první složce maximálně 250 korun, ve druhé pak 750 korun, maximálně tedy tisíc korun na obyvatele a rok," doplnil závěrem František Čurka.