Jak Deníku dále řekl stříbrský včelař, v současné době sledují vývoj počasí a zda už kvete olše lepkavá. "Ta už v některých lokalitách kvést začíná a pro včelaře je to signál, aby provedl prohlídku včelstev a zjistil, jak vyzimovala." Jak vysvětlil, včelař kontroluje, zda je ve včelstvu kladoucí matka, jaký je stav zimních zásob a zda je třeba je doplnit, dále je třeba umožnit, aby mohly včely do úlu přinášet vodu, v neposlední řadě je důležité zateplení.

Včelaři na Stříbrsku provedli přes zimu tlumení varroázy tzv. nátěrem včelího plodu a fumigací. "Kdo tak zatím neučinil, má ještě čas teď, až se trochu oteplí. U nás jsme toto tlumení prováděli koncem února," uvedl Koubek.

Obec bude rekonstruovat autobusovou zastávku.
FOTO: Cestující v Záchlumí budou čekat na autobus pod novým přístřeškem

Zkušený chovatel a vedoucí kroužku mladých včelařů zazimoval 29 včelstev. "Z toho jedno mi padlo (uhynulo - pozn. red.). Včelař se snaží na zimu vytvořit si nová včelstva, která by pak na jaře nahradila ztráty nebo posílila včelstva, která se po zimě projeví jako slabší. Ta se pak k těm silnějším připojují," vysvětlil.

Signálem pro poslední práce se včelstvy a přípravu na to, aby mohly začít létat ven do přírody, je počátek květu třešně ptačky, což bývá zpravidla ve druhé polovině dubna.