VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šikana bude vždycky, lze ji ale minimalizovat

TACHOVSKO, PRAHA - Projekt s názvem Minimalizace šikany (MIŠ) funguje už tři roky. Nadace Oą a sdružení Aisis se před časem rozhodly tímto projektem zakročit radikálně proti narůstající šikaně ve školách

9.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

Do pilotního projektu se zapojilo 17 škol, které jasně demonstrovaly zbylým institucím, že proti šikaně bojovat lze. Rok a půl stačil na těchto školách na to, aby se tady šikana snížila o 21 procent. „Školám, které šly do pilotního projektu, patří velké poděkování. Některé školy se do něj zapojit nechtěly, protože měly pocit, že na jejich škole se šikana nevyskytuje.

Problém šikany je dnes ale všude a ty školy, které křičí, že u nich šikana není, bývají zpravidla ty, které s ní mají ve skutečnosti největší problém,“ řekla Deníku Jana Udatná, manažerka projektu MIŠ. V boji proti šikaně je nejúčinnější praxe. Aisis proto pořádá pro učitele kurzy, které vedou odborní lektoři, psychologové nebo speciální pedagogové. Lektoři se učitelům snaží nabídnout teoretické poznatky o tom, jak šikanu rozpoznat, jak o ní hovořit, jak ji řešit. Nejdůležitější je ovšem následná aplikace v praxi.

„Učitelé se nás často ptají, jaký je recept na boj proti šikaně. Žádný není. Každý případ šikany je individuální, musí se tedy i postupovat vždy individuálně,“ vysvětlila Jana Udatná. Je také potřeba šikanu neskrývat, s žáky o ní hovořit. Pilotní projekt ukázal, že informovanost je nejlepší zbraň proti týrání mezi dětmi. Šikana je totiž hlavně problémem komunikace a vztahů mezi lidmi. Projekt MIŠ nyní startuje v dalších městech. Zájem se přidat mají další a další školy. „Z toho máme obrovskou radost. Samozřejmě si neděláme iluze, šikanu zcela odstranit nelze. Je ale možné ji minimalizovat a to je to, o co nám všem jde,“ dodala Jana Udatná.

Na Tachovsku šikana není

Tachovsko bylo v posledních letech tak negativního jevu, jako je šikana, naštěstí ušetřeno. Podle učitele Jana Ambrože i díky tomu, že kantoři jsou průběžně proškolováni v tom, jak podobným patologickým jevům předcházet. „Navíc na každé škole působí preventista, odborník, který umí zárodky šikany nejen identifikovat, ale účinně jí také zamezit,“ říká učitel.

Podle Jana Ambrože má šikanování souvislost s věkem a prostředím. „Stěží najdete příklady, že by se šikanovaly děti v mateřince, nebo na prvním stupni základních škol,“ říká. Rizikové je ale prý prostředí se staršími dětmi, zvláště ve velkých městských školách. Psychologové míní, že šikanování se děti mohou takzvaně naučit. Stačí prý k tomu špatný příklad v rodině, nebo i ve škole.

Šikanování má několik forem, od neustálých psychických ataků na slabšího jedince, zesměšňování, až po fyzické násilí. Záminkou může být třeba i prospěch – v nemilosti jsou zvláště tzv. šprti. Další častou záminkou je tělesná odlišnost – obyčejné nošení brýlí, tělesný handicap, nebo pár kilo navíc udělá z dítěte vděčný terč posměchu a spolehlivě ho vydělí z každého kolektivu.

Roli může hrát i sociální původ – dítě je z ekonomicky slabé rodiny, hůře oblékané, s malým kapesným a není hodno kolektivu s dětmi, které jsou ve všem „in“ . Nejčastěji jsou ovšem oběti šikany nenápadné – submisivní typy, tzv. otlounkánkové od pohledu – ratolesti se slabší fyzickou konstitucí, plaché děti, neschopné postavit se tyranovi na odpor.

9.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
FARMÁŘSKÉ TRHY NABÍDLY vánoční sortiment. Zájem byl především o stromky a cukroví.
4

Tachovské farmářské trhy se nesly ve znamení Vánoc

Vánoční písně zněly v Chodové Plané
12

FOTO: Vánoční písně zněly v Chodové Plané

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. prosince 2017.

Vánoční besídku pořádali ve stáji mezi koňmi

Kladruby – Zazpívat, zarecitovat a strávit pěknou předvánoční chvíli se svými čtyřnohými přáteli přišli děti a koňáci, kteří pravidelně navštěvují Pony farmu v Kladrubech Pozorce.

Meteorologové varují: Řidiči a chodci, pozor na náledí!

Západní Čechy - Meteorologové varují před tvorbou náledí během noci na pondělí.

Stezka do Plané už svítí

Planá, Chodová Planá – Po několika letech úsilí začalo svítit veřejné osvětlení na cyklistické stezce spojující město Planá s městysem Chodová Planá.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT