„V důsledku stále se zhoršující situace ve sjízdnosti silnic zejména třetí třídy, kvůli padajícím stromům zatíženým těžkým mokrým sněhem, dochází k nedodržování časových limitů v zajištění sjízdnosti silnic. Proto Správa a údržba silnic Stříbro vyhlásila pro okres Tachov kalamitní stav,“ sdělil Deníku v úterý dopoledne ředitel SÚS Stříbro Miroslav Sedláček.

Kalamitní situace nastala především ve výše položených oblastech Tachovska, kde v úterý dopoledne leželo od 40 do 70 centimetrů sněhu. Silničáři se nejvíce potýkají s údržbou cest v okolí Rozvadova, Přimdy, Pavlova Studence, Broumova a na Bezdružicku. „Kvůli množství sněhu, padajícím stromům a uvízlým automobilům a kamionům, které musíme často tahat, abychom vůbec projeli, dochází k nedodržování časových limitů při údržbě těchto komunikací,“ vysvětlil Sedláček některé z příčin kalamitní situace.

Ta platí do odvolání. Komplikace může přinést meteorology avizované mrazivé počasí.

Silničáři proto budou přednostně zabezpečovat sjízdnost silnic na trasách, kudy jezdí autobusy a aby se všude, kam je potřeba, dostaly vozy záchranky a hasičského záchranného sboru.

Silnice v kraji jsou nesjízdné

Plzeňský kraj – Sněžení, které se místy střídá s mrholením nebo s deštěm, rozježděná sněhová břečka a náledí komplikovaly včera dopravu na silnicích v Plzeňském kraji. Problémy působí také mokrý sníh, který láme stromy a sráží větve na silnice a koleje. Kvůli tomu nejezdily například vlaky mezi Stodem a Holýšovem na Domažlicku či mezi Pňovany a Vranovem u Stříbra na Tachovsku.

Od úterního dopoledne byl vyhlášen kalamitní stav na silnicích Plzeňského kraje a některé úseky jsou zcela nesjízdné. Mezi ně patří například silnice II/191 mezi Žinkovy a Nepomukem na jižním Plzeňsku nebo silnice III/18323 mezi Staňkovem a Krchleby. „Jsou tam popadané stromy a ani hasiči se tam zatím neodvážili. Je to nebezpečný úsek,“ uvedl včera odpoledne vedoucí odboru dopravy Krajského úřadu Jaroslav Vejprava. Aktuální seznam nesjízdných úseků najdete na krajském webu www.plzensky–kraj.cz.

A situace se v nejbližších dnech podle plzeňských meteorologů příliš nezlepší. „Ve středu i ve čtvrtek bude podobné počasí jako dosud – zataženo, mlhavo, k večeru četnější srážky. Přes den budou teploty nad nulou, v noci klesnou pod bod mrazu. Hrozí tedy ledovky a náledí,“ uvedl plzeňský meteorolog Josef Cink. Například v Plzni podle něj do zítra roztaje polovina sněhu.

Už ve čtvrtek večer a hlavně v pátek však začne sněžit nanovo. „Budou se tvořit sněhové jazyky,“ varuje Cink. Neustále v terénu jsou i hasiči. Od pondělí do včerejší šestnácté hodiny vyjížděli podle mluvčí Aleny Marešové k více než stovce případů polámaných stromů a větví, které z velké části překážely na silnicích. Nejčastěji zasahovali na Domažlicku, Tachovsku, v Plzni a na severním Plzeňsku. Kromě toho už hasiči likvidovali i několik nebezpečných převisů na budovách. Upozorňují ale, že jejich odstranění je povinností majitelů objektů.

Sněhu přibývá, sypačů ubývá

Tachovsko – Nejen se sněhovou kalamitou bojují v těchto dnech všichni, kteří mají na starosti úklid sněhu na cestách i ve městech. V důsledku vytížení techniky a jejich poruch tak cestáři přicházejí o těžkou techniku. Na příjezdové cestě do Vysokého Sedliště hořel v úterý po poledni sypací vůz Praga Plánských služeb. „Shořela celá kabina,“ informovala Alena Marešová, tisková mluvčí hasičů s tím, že řidiči se nic nestalo, stačil včas vyskočit. První informace o tom, že hoří vůz správy a údržby silnic se tak nepotvrdily. Na místě zasahovali plánští dobrovolní a tachovští profesionální hasiči. V tuto chvíli zatím nejsou škody vyčíslené. Pro město Planá je to však ztráta obrovská. Na úklid sněhu města a přilehlých osad tak zbyl pouze menší vůz Bobcat a traktor s pluhem. Tato nehoda tak udělala čáru přes rozpočet městu Planá. „Tuto situaci budeme řešit na středečním zasedání Rady města Planá, kde toto bude hlavním bodem našeho jednání. Vzniklý problém musíme rychle vyřešit, protože zima je teprve na začátku,“ uvedla Deníku starostka Plané Martina Němečková.

Mnoho problémů přináší hromadící se sníh v ulicích měst Tachovska. Sněhu přibývá, pracovníci Správy majetku města Stříbra téměř neodpočívají. „Je to takový zápas mezi námi a správou silnic. Jejich vozy nahrnou sníh nám na chodníky a my se tam pak našimi stroji nemůžeme dostat. Takže to pak odklízíme ručně, nebo si tam alespoň ručně proházíme cestu a pak to projedeme. Navíc, nejenže sníh s cest odklízíme, ale také jej musíme naložit a odvézt,“ uvedl ředitel Správy majetku města Stříbra Dalibor Frič. „I kdyby už teď přestal padat, tak stále máme práce až do konce týdne. Našich dvanáct pracovníků se nezastaví, se střídáním pracují i v noci. Dokonce i lidé, kteří to nemají v popisu práce se nám rozhodli pomoci a vyrazili do terénu odklízet. Nezbývá mi, než všechny naše lidi pochválit, i když vím, že všechno ještě odklizené není. Ale snad už to přestane padat,“ doufá Frič.

Obyvatelé Stříbra situaci pracovníkům nezávidí. „Vidím je na ulici, opravdu dělají. Ale nestíhají, to víte, všechno hned nejde, tak třeba my, co bydlíme v okrajových částech města se zatím musíme sněhem stále brodit. Co třeba je taky špatné, jsou parkoviště. Zapadla jsem u lékárny s autem a nemohla jsem vůbec vyjet. Ale uznávám, že je hodně sněhu a všechno najednou uklidit přece nejde, snad na nás taky brzy přijde řada,“ říká Jitka Malá ze Stříbra.

Dalibor Frič prosí o shovívavost. „Naši lidé se nezastaví, prosím o trpělivost, na všechny chodníky se postupně dostaneme. Máme jen dva malé traktory na chodníky a ještě se k tomu chodníku musíme proházet lopatami, aby tam mohly tyto vozy vjet. Nikdo se nefláká, všichni mají co dělat,“ vzkazuje Frič.

V Tachově začaly v úterý dopoledne odklízet sníh smluvní partneři města. „Problémy ale máme s tím, kam odklizený sníh odvézt. Máme sice několik lokalit, ale ty brzy vyčerpají kapacitu. Dále bych chtěl apelovat na řidiče, jejichž parkující auta často znemožňují průjezd sypačů,“ uvedl tachovský starosta Ladislav Macák.

(sih, smv, jh)

Kam dál? Čtěte také:

Počasí netrápí jen řidiče

Chodci se brodili v závějích, auta klouzala do příkopů

Víska byla odříznutá od světa