„Je to něco hrozného. Náš Monty se strašně bojí. Jsme s ním samozřejmě doma a uklidňujeme ho. Dáváme mu půlku prášku, jinak by to nešlo,“ uvedl majitel jackrusselteriéra Stanislav Sýkora.

„Většina psů snáší tyto oslavy velice špatně. Mají mnohem citlivější sluch než člověk. Záleží samozřejmě na tom, jak jsou temperamentní, jak spolupracují s majitelem,“ řekla tachovská veterinářka Diana Janouškovcová. Jak dále uvedla, zdaleka netrpí jen psi, ale všeobecně všechna zvířata včetně koček, králíků, ale i třeba prasata, koně či krávy. „Člověk si samozřejmě světelné i zvukové silvestrovské efekty dokáže rozumově vysvětlit, zvířata nikoli.“

Čeho se psi bojí nejvíce? „Na psy působí světelný efekt, který jim může způsobit i šok. Dále pak zvukový efekt. Slyší rány mnohem intenzívněji než člověk, dokáží je i prostorově dezorientovat,“ uvedla veterinární lékařka.

Přidala i rady, jak se svým miláčkem přežít silvestrovské oslavy bez větší úhony. „Psa bychom neměli nechávat samotného doma. Je na nás fixovaný, měli bychom být s ním. Důležité je, abychom nereagovali přehnaně. Bude-li klidný majitel, uklidní to i psa, stačí, když ho budeme hladit. Je-li to možné, měl by být pes v místnosti, kde jsou rány nejméně slyšet, zavřeme okna a zatáhneme závěsy. Někteří psi snášejí, dáme-li jim do uší vatu,“ znějí rady Diany Janouškovcové. Až pokud žádná z těchto rad nepomůže a pes je navíc hysterický, je třeba sáhnout po uklidňujícím léku. „Měla by to být poslední alternativa. V žádném případě ale nepoužíváme lidská sedativa, zejména u koček by to mohlo mít ty nejhorší následky. Ve dnech před Silvestrem pro ně majitelé zvířat k nám hodně chodí, je to momentálně nejprodávanější zboží,“ řekla veterinářka. Důležité je podat lék zavčasu, aby stačil zapůsobit, než to venku začne bouchat. Někteří majitelé psů dávají přednost přírodní bylinné alternativní uklidňující variantě, takzvané Bachové květové terapii.

Majitelé by měli dnes vyvětrat psy v pozdním odpoledni, dokud je klid a ještě nic nebouchá tak, aby s ním už v noci nemuseli chodit ven. Pokud to pes vydrží, měli bychom s dalším venčením počkat až do rána. V každém případě by měl být na vodítku, aby když někde bouchne petarda, nevzal nohy na ramena. „Doporučuji, aby pro všechny případy měl pes na obojku cedulku s adresou a telefonem majitele. Ideální je, pokud má čip,“ řekla veterinářka.

I když se pes přes všechna opatření dnes nebo zítra ztratí, měli by se majitelé nejprve pozeptat na městské policii a v psím útulku.

Právě tam mířila poslední otázka. Jak snášejí silvestrovské oslavy psi v útulku? „Sídlíme kousek za střelnicí, tak si psy v průběhu roku na rány zvykli. Navíc jsme mimo centrum oslav. Přesto si štěňata bereme na noc domů,“ uvedla správcová útulku Gabriela Jägerová.