„V místě jsem byl v sobotu na honu, v neděli jsme zde byli krmit a v pondělí viděl náš zaměstnanec při pravidelné pochůzce Správy městských lesů Stříbro jet traktor lesem směrem od Vrbic na Stříbro," popsal pracovník Lesů města Stříbra Josef Balvín.

Jde o velkou hromadu polystyrenových desek s příměsí azbestu – tedy nebezpečného odpadu. „Jde o staré příčky, do kterých se kdysi dávno přidával azbest. Ten vám v dnešní době do sběrného dvora nevezmou a musíte ho odvézt jako nebezpečný odpad na skládku do Černošína. Podle mě někdo boural příčky ve starém domě, naložil to všechno na auto a vezl odpad do sběrného dvora. Jestli ho odtamtud ale poslali jinam a řekli mu, kolik likvidace nebezpečného odpadu stojí, tak to raději vyvezl do lesa," domnívá se Balvín.

O skládku se teď musí postarat sami. „Musíme všechny desky naložit a odvézt na speciální úložiště, kde všechno zaplatíme. Cenu likvidace odhadujeme přibližně na dvacet tisíc korun," vyčíslil Balvín.

Podle lesníků jde o nepochopitelný čin. „Nemám slov, opravdu. Na jaře jsme se sdružením Dolníci Stříbro posbírali několik tun odpadu podél silnic, cest a lesíků – teď se nám to na podzim vrátilo a my s tím máme zase práci. Jsem z toho dost nešťastný," poznamenal.

Jen tak to pracovníci nenechají, věc už řeší policie. „Oznámení jsme kvalifikovali jako přestupek k veřejnému pořádku. Případnému pachateli hrozí sankce pokuty až do padesáti tisíc korun. Případ je v šetření, nemůžeme vyloučit, že bude případ překvalifikovaný na trestný čin," uvedla policejní mluvčí Jana Tomková.

Správa lesů města Stříbra začala situaci ihned řešit. Hned, jak to pracovník správy oznámil, protože nepořádek rozfoukává vítr, na hromadu leze zvěř a déšť proprší tyto nebezpečné desky.

„Objížděli jsme všechny známé a ptali se, zda někdo někoho neviděl. Hledáme někoho, kdo momentálně přestavuje starý dům, protože se takové desky už dávno vyrábět a používat nesmějí. Třeba někdo někoho takového zná a dá nám to vědět," popsal Balvín.

Podle lesníků musel nezodpovědný jednatel okolí znát.

Celou likvidaci nyní zaplatí Správa lesů města Stříbra. „Abychom na likvidaci vydělali, musíme porazit kus lesa a prodat dřevo – aby měla Správa na zaplacení likvidace. Jsou to náklady navíc, my s nimi nepočítali. Takže doufám, že se přijde na to, kdo za tohle všechno může," ukončil Balvín.