Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skládka vyrostla u rybníků v rezervaci

Tisová – Rozbité náhrobní kameny za hřbitovní zdí a uprostřed rybniční soustavy černá skládka. I takový pohled se naskytne ochráncům přírody v okolí obce Tisová.

22.4.2011
SDÍLEJ:

LEDNICE, SEDAČKY Z AUT a další odpad padesát metrů od cedule s nápisem rezervace u obce Tisová.Foto: Karel Makoň

Pravidelně tam chodí ornitolog a ochránce zvířat Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů.

Na to, co viděl při jedné z posledních návštěv, podle jeho slov, jen tak nezapomene. „Pár domů, pěkně opravený obecní úřad, hlavní silnice vede středem vsi, kolem naprosto neuvěřitelná a nádherná soustava rybníků. Většina z nich je dokonce chráněna zákonem a nese statut rezervace. Ovšem to, co jsem našel necelých padesát metrů od poslední cedule se státním znakem a nápisem rezervace, mi v dnešní době opět vyrazilo dech,“ začal popisovat stav v Tisové a okolí. „Rozsáhlá skládka komunálního odpadu, včetně odpadů nebezpečných, pěkně rozhrnutá do spodního rybníčka. Tvoří tu ´malebnou´ plážičku z nebezpečných provázků, eternitových desek, skla, stavební sutě, igelitů a podobně,“ pokračoval Makoň.

Na rybníky k Tisové jezdí pravidelně už roky kroužkovat motáky pochopy a volavky. Na černou skládku upozornil redakci Tachovského deníku a dodal: „K tomu nahoře čerstvý závoz vykuchaných ledniček, pneumatiky a plasty. To vše kousek od jednoho z nejhezčích rybníků Tachovska, kde kolega nafotil několik párů motáků pochopů, potápek roháčů a dokonce i pár u nás vzácných hus velkých. Pro Tisovou však nic neobvyklého a nějaká příroda tuto obec a její obyvatele asi ani nezajímá.“

Skládka sice leží v katastrálním území Tisové, ale ne na jejích pozemcích, jak Deníku potvrdila starostka obce Marie Čadková. „Přírodní rezervace je na pozemku Pozemkového fondu České republiky. Rozhodně to tam nevozí naši občané. My máme sběrný dvůr, kde je možno zdarma odložit jak nebezpečný, tak velkoobjemový odpad. Sběrný dvůr je plně využíván,“ vysvětlila Čadková.

Kancelář ředitele Pozemkového fondu ČR (PFČR) udělala kvůli černé skládce u Tisové místní šetření, jehož se zúčastnila starostka obce Marie Čadková. Akce se uskutečnila na základě dotazů Tachovského deníku. „Bylo zjištěno, že se jedná o skládku na pozemku v katastrálním území Tisová pod hrází Andělského rybníka. Ten je ve správě Pozemkového fondu České republiky,“ uvedl Ivo Vysoudil, tiskový mluvčí sekce kanceláře ředitele PFČR. Podle Vysoudila se jedná o komunální odpad, pravděpodobně ze sousední obce Staré Sedliště. Pozemkový fond ČR dá podnět k podání trestního oznámení.

Tomu, kdo k rybníkům vyhodil odpad, hrozí pokuta. „Při založení skládky se bude zřejmě jednat o přestupek, přičemž jeho projednání a případné uložení pokuty by příslušelo příslušnému správnímu orgánu, obecnímu nebo městskému úřadu,“ poukázal Vysoudil.

Náhrobky za hřbitovní zdí

Další věc, která ochránci zvířat Karlu Makoňovi vadí, je údajná neúcta k zesnulým. „Loni v letě se v Tisové uklízelo na hřbitově. Přes hřbitovní zeď, pěkně ven do kopřiv, byly vyházeny staré náhrobky bývalých sousedů a obyvatel obce. Inu neplatíš – nebydlíš, platí dnes i na hřbitově,“ řekl Makoň a důrazně dodal: „Jak můžeme očekávat nějakou úctu k přírodě a živému, když zde není úcta ani k minulosti, natož pak k mrtvému.“

Starostka obce ale celou situaci s náhrobky vidí jinak. „To jsou pouze odstraněné rozbité náhrobky z dávno minulých let. Různě se tu nahromadily z odstraněných hrobů, které byly nahrazeny novými. V letech osmdesátých byly částečně odklizeny ke zdi uvnitř hřbitova. Občas si tam někdo vybíral staré obrubníky a zajel traktorem nebo autem s přívěsem, nadělal obrovské koleje po celém hřbitově. Proto byly tyto, zdůrazňuji rozbité nahromaděné náhrobky, v loňském roce přesunuty za zeď, aby byly následně odvezeny k dalšímu zpracování,“ objasnila Čadková s tím, že se nedaly náhrobky na podzim z důvodu nepřízně počasí odvézt. Podle starostky byly všechny za zeď vyhozené náhrobky už dávno poškozené a rozbité. „Nevnímám to jako neúctu k dávno zemřelým. Náhrobky, které stojí, jsou stále na hřbitově. Nedovedu si představit, jakým způsobem by se měly zachovat, když je to rozlámané a nevíte, co k čemu patří,“ řekla. Ostatky zemřelých nebyly nijak dotčeny a zůstaly v hrobech. „Co vím, tak při kopání nových hrobů se ostatky vrací zpět na dno. To je úcta k předkům. Někdo další se pak o hrob stará a tím i o předešlé pohřbené, kteří tak odpočívají v pokoji,“ dodala na závěr.

Autor: Antonín Hříbal

22.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Snímky z utkání Lom - Konstantinovy Lázně.
9

Lídři nezaváhali, Chodský Újezd i Lom nadále vládnou

Návštěva prezidenta ČR Miloše Zemana v Horšovském Týně
85

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

FOTOGALERIE: Dva autoři vystavují v muzeu

Černošín – V černošínském muzeu byla zahájena výstava fotografií Moniky Šavlové z Kladrub a Štefana Kučíka ze Stříbra.

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman diskutuje s občany v Horšovském Týně

Plzeňský kraj - Sledujte s Deníkem návštěvu prezidenta v kraji. 

FOTO: Města si po čtvrtstoletí znovu potřásla pravicí

Stříbro – Spolupráce mezi městy Stříbro na české straně a Vohenstrauss na německé straně, trvá už několik desetiletí. Ta oficiální, na základě smlouvy o partnerství, pak 25 let. A právě tu chtěli zástupci obou měst stvrdit společným přátelským setkáním.

Nebude to jednoduché, míní kouč Vrba

Lucern (od zvláštního zpravodaje Deníku) – V české lize suverénně kralují a zdolávají jednu těžkou překážku za druhou. A uspět chtějí také v Evropské lize. Fotbalisty Viktorie Plzeň čeká dnes večer třetí zápas ve skupině G – na stadionu v Lucernu se postaví FC Lugano, poslednímu týmu ve skupině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení