V jediném pěstitelském podniku na Tachovsku, v Agroově ve Velkých Dvorcích, začala sklizeň jablek. S výnosy jsou sadaři spokojeni, téměř o polovinu totiž přesáhnou loňskou úrodu. „Výnos odhadujeme na devadesát vagonů,“ zmínil spolumajitel stohektarového sadu Vladimír Mamica. Na každý vagon se vejde deset tun ovoce. Vloni sadaři sklidili jen 55 vagonů. O nadprůměrné sklizni se ve Velkých Dvorcích hovoří, když se sklidí 150 vagonů. Výnosy i letos negativně ovlivnilo počasí.

„Zjara nám úrodu poškodilo sucho, deště a mrazy. V létě přišly kroupy, velká vedra, sucho a prudké lijáky. Počasí bylo atypické, jablka byla dlouho malá, vypadalo to, že úroda bude nižší,“ popsal Mamica. Se sklizní pomáhají brigádníci, letos jich je ale nedostatek, o práci není zájem. „Brigádník si u nás může za den vydělat klidně i 500 korun, ale je problém lidi sehnat,“ posteskli si v sadu.

Část úrody prodá podnik do maloobchodní sítě, velká část ale skončí v konzervárnách. Vloni šly na průmyslové zpracování dvě třetiny úrody. Záleží na tom, kolik ovoce se urodí v Polsku, a kolik se jich doveze do republiky. „Část jablek rozprodáme přímým prodejem. V sortimentu jsou jablka odrůd Idared, Mc Intosh, Sparťan, nebo Šampion, a všechny v dobré kvalitě, lepší, než jablka ze supermarketu,“ říká další ze spolumajitelů sadu Martin Kaufner.

Glosu autora najdete zde