Bylo to díky patnáctihodinovému úsilí dobrovolníků, pořadatelů a pracovníků obce, kteří po celý pátek likvidovali škody napáchané bouří, jež se nad Svojšínem prohnala.

Na uspořádání slavnosti bylo vše připravené, pódium, stánky, přístřešky, vše bylo postavené. Bouřka s přívalovým deštěm a silným větrem ale během několika minut napáchala spoušť. „Ten pohled byl děsivý. Přístřešky a stánky byly rozmetané po celé ploše, v okrasných zahradách byly napadané větve, poničený trávník, keře. Ovšem co je horší, poškozena byla také střecha zámku a nedávno dokončené restaurátorské práce,“ uvedl starosta obce Karel Petráň.

Ten v úterý očekával návštěvu z pojišťovny, aby byl proveden celkový soupis škod napáchaných na zámku. „Déšť byl tak silný, že voda se dostala dovnitř i zavřenými okny,“ doplnil starosta s tím, že sám škody odhaduje na sto tisíc korun.

Když organizátoři viděli v pátek ráno na zámku a v zámeckých zahradách následky bouře, zprvu to vypadalo, že slavnosti jsou ohroženy.

„Hned jsme se ale pustili do práce, abychom vše stihli znovu připravit. Úsilí všech lidí trvalo patnáct hodin, ale přineslo úspěch. Musím všem poděkovat. A také musím poděkovat do Bezdružic, kde nám zapůjčili náhradní přístřešky, stánky, slunečníky. A navíc to sami svými auty přivezli,“ dodal starosta.

V sobotu a v neděli tak mohli návštěvníci přijít do zámku a do zahrad a sledovat kompletní původní program Zahradní slavnosti. Ty nabídly barokní taneční a hudební vystoupení, řemeslný jarmark, bluegrassový koncert kapely Cop, ukázky sokolnictví, ukázky barokních květinových vazeb či ochutnávky barokní kuchyně a mnoho dalšího. V neděli pak divadelní představení a koncert Lenky Filipové. „Akce se povedla, bylo i dost lidí, a kdo nevěděl, jaká tady byla v pátek spoušť, tak to poznal jen stěží, že tady řádila taková bouřka,“ uvedla návštěvnice festivalu Jiřina Křížová.