Pane řediteli, máte pod svými křídly tři subjekty. Kolik to je vlastně dětí?

Základní škola má momentálně 153 žáků, mateřská škola kolem čtyřiceti dětí. Z každého ročníku máme ve škole po jendé třídě. To je letos poprvé. Ještě v minulém školním roce jsme měli v deváté třídě áčko a béčko, letos už ne.

Znamená to tedy, že počet žáků ubývá…

Ano, je to tak, do školy v Bezdružicích chodívalo i třeba 230, 240 dětí.

Máte také hodně dojíždějících dětí?

K nám do školy denně dojíždějí děti z více než dvaceti vesnic a obcí v okolí. Tomu je přizpůsobeno i vyučování, aby žáci nemuseli na odpolední spoje nikdy dlouho čekat. Jinak je jim k dispozici samozřejmě družina, která mívá otevřeno už i před sedmou hodinou a děti v ní mohou být až do čtyř hodin odpoledne.

Mohou se děti v Bezdružicích, nebo dojíždějící, než jim odjedou spoje, věnovat nějakým zájmovým činnostem?

Naše škola nabízí poměrně hodně zájmových kroužků a děti mají z čeho vybírat. Největší zájem, a je to i naše taková tradice, je o sportovní kroužky. Máme například gymnastiku, aerobic, florbal, sálový fotbal, atletiku. Škola a její žáci získali také mnoho sportovních úspěchů. Třeba florbalisté si vedou v okrese velmi dobře. A samozřejmě máme i jiné zájmové kroužky, třeba výtvarný, nebo společný výtvarný pro rodiče a děti. Žákům se také věnujeme v odborných předmětových soutěžích, třeba matematické máme na dobré úrovni.

Uspěli vaši žáci v nějakých soutěžích třeba na okresní nebo krajské úrovni?

Loni jsme získali první místo v matematické olympiádě, a to i mezi gymnazisty. O to je ten úspěch cennější. Před dvěma lety jsme získali vítězství v olympiádě z českého jazyka. Umístění do desátého místa je celkem pravidelné. Často jsme úspěšní i v krajských kolech, hlavně ve sportu, kde také spolupracujeme s Baníkem Stříbro.

Jaké vlastně nacházejí příznivci sportu ve vaší škole zázemí?

Sportovní zázemí je podle mého názoru velmi dobré. Také se buduje dlouhodobě a například tělocvična je pravděpodobně druhá největší v tachovském okrese. Kromě školy ji pochopitelně využívá i veřejnost. Teď v zimě je denně využívána skoro až do 22 hodin. Kvalitní je i venkovní sportovní areál, kde je atletická dráha, dálkařský sektor, vrhačský sektor, hřiště. To všechno s umělým povrchem. K dispozici je i squashová hala a posilovna. Areál proto občas využívají různé sportovní kluby k tréninkovásou­středěním. A v tělocvičně se pravidelně hraje krajský přebor ve florbalu.