Příležitost seznámit se s možnostmi dalšího studia využily stovky žáků posledních ročníků základních škol z celého Tachovska. Zájem projevili i rodiče.

Školy mohly na výstavě rovnou získat budoucí studenty. „Podobné akce jsou pro naši školu určitě přínosem, zúčastňujeme se několika. Například hospodářská komora organizuje řemeslné dny, kam taché chodí žáci získávat informace o studiu,“ sdělila Deníku ředitelka Střední školy Bor Zdeňka Valečková. „Kolik zájemců se rozhodne pro studium přímo na základě této výstavy, to ale přesně určit nejde,“ dodala.

Na výstavě se prezentovaly střední školy Tachovska, ale také Plzeňského a Karlovarského kraje. „Je tu hodně škol z obou krajů, podle mého názoru by si střední školy z tachovského okresu zasloužily větší podporu pro tuto akci,“ uvedla Valečková.

Školy se představovaly různě, většina z nich zvolila praktické ukázky práce studentů. Například borská Střední škola připravila teplé i studené občerstvení, včetně ukázky stolování. To předvedlo i plánské učiliště, mariánskolázeňská hotelová škola a také odborné učiliště z Domažlic. „Prezentujeme tady naše nejvýznamnější obory, předvádíme například práci kadeřnic, truhlářů, kuchařů i číšníků,“ řekl Deníku Jiří Ment z domažlického učiliště.

Studenti stříbrské střední školy předváděli výrobu drobných předmětů. Další školy se představily v hodinovém programu na pódiu kinosálu.

Řada škol prezentovala svoje novinky. Například Gymnázium Tachov lákalo na to, že bude přijímat několik žáků z devátých ročníků. „Návštěvníky informujeme například o předmětech, které se vyučují, o dni otevřených dveří, mohou se podívat i do mikroskopu na preparovanou blechu,“ představila expozici gymnázia studentka Lenka Hladíková.

Zájemce o studium na Střední průmyslové škole Tachov Světce lákala škola na slosovatelné předběžné přihlášky, které ovšem nejsou závazné. U stánku světecké školy si návštěvníci mohli vyzkoušet také některé drobné řemeslné práce. Právě o informace o vyučovaných řemeslech a o studiu informačních technologií projevovali návštěvníci u stánku této školy největší zájem.

Na prohlídku výstavy dávali vyučující základních škol deváťákům a žákům dalších ročníků dostatek času. „Prošli jsme celou výstavu dvaatřicetkrát. Tedy první tři okruhy jsme se seznamovali s celkovou nabídkou a u ostatních jsme se pak vždycky zastavili jenom u toho, co nás zaujalo,“ uvedl jeden ze školáků.