VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáci známkovali práci strážské radnice

Stráž – Ohodnotit známkami od jedničky do pětky měli žáci deváté třídy Základní školy ve Stráži práci zastupitelů, radních a strážské radnice. Tím se projekt Vysvědčení našim radním uzavřel.

14.4.2010
SDÍLEJ:

Devátá třída ZŠ Stráž.Foto: DENÍK/Eva Ludvíková

Subjektivně, po vzájemné konzultaci, měli deváťáci strážské školy ohodnotit ve škole používanými známkami to, jak se podle jejich názoru městys stará o kulturní a sportovní vyžití, o životní prostředí, veřejnou dopravu, či jak se jim líbí pomoc radnice přímo škole.

V celkovém hodnocení dostala strážská radnice dvojku. Jedničkou se může pochlubit za pomco radnice škole, dvojky padly za kulturní vyžití, životní prostředí a dopravní spojení. Trojku přidělila třída, ve které mimochodem jsou samí chlapci, za sportovní vyžití.

Deváťáci udělili jednu mimořádnou pochvalu radnici, a to za zlepšení podmínek pro bydlení.

Připojili také několik připomínek. Například jim chybí kino, víceúčelové hřiště či plavecký bazén. Uvítali by rovněž posilovnu.

„Poukázat chceme na nedostatečný úklid psích exkrementů z veřejných prostranství,“ zmiňují jeden z problémů obce žáci nejvyššího ročníku strážské školy.

Dále poukazují na neekologické topení. Chybí jim rovněž autobusové spoje, kterých je podle nich nedostatek.

Závěrem devítka připomíná místní rozhlas. „Chtěli bychom moderní písničky, které by se mohly hrát při hlášeních místního rozhlasu,“ shodli se deváťáci.

K vysvědčení se vyjádřil starosta Stráže Karel Fišpera

„Milí deváťáci, chlapci a děvčata.

Vaše hodnocení mne mile překvapilo. Celkové hodnocení za 2 je přímo skvělé, když uvážím, že hodnotitelé ve vašem věku jsou k okolí spíš kritičtí. Beru to jako určité ocenění nejen práce mojí a zastupitelů, ale i školy a zájmových spolků působících na Strážsku. Například kulturní vyžití není přece věcí jen radnice nebo starosty, ale i lidí, kteří se sdružují ve sportovních a kulturních spolcích. Ti se na tom, většinou za finančního přispění radnice, podílejí nejvíc.

Teď bych se chtěl pozastavit u připomínek a nedostatků, které jste uvedli v hodnocení. Sportovní vyžití hodnotíte známkou 3, nevím zda je to dobré nebo špatné – prostě průměr. Souhlasím s vámi, je co zlepšovat. Hřiště Sokola Stráž je pro registrované členy a ostatní děti a mládež na něj nemají přístup (kromě tělesné výchovy). Toto je také dáno platnými předpisy, kdy za případný úraz na sportovišti odpovídá správce sportoviště a už jsme u právních komplikací, které často vnímáme z tisku i televize. Jak to tedy vyřešit? Existuje řešení, kdy je možný pohyb dětí a mládeže ve volném čase pod dozorem rodičů, na ploše k tomu určené a kdykoliv volně přístupné. V tomto duchu již druhým rokem upravujeme obecní park. Od loňského roku je v něm vybudované poměrně velké dětské hřiště, začali jsme stavět klubovnu se sociálním zázemím a na zbylé ploše zůstane dostatek prostoru pro hry všeho druhu, tedy i pro rekreační sport. S touto otázkou souvisí i snaha postavit ve Stráži specializované víceúčelové hřiště s umělým povrchem, které by mělo sloužit především škole, tedy vám, ale i ostatním sportovcům. Nicméně, opět zde bude určité omezení v přístupnosti. V připomínkách dále uvádíte, že u nás chybí kino a bazén. Občas si zajdu do kina v Boru, většinou zeje prázdnotou a nedělejme si iluze, že ve Stráži, která má mnohem méně obyvatel, by byla situace jiná, to samé platí i o bazénu. To není jen teplá voda, do které si můžeme kdykoli skočit. Všechno má svá velmi přísná pravidla a provoz těchto zařízení je velmi ekonomicky náročný. Další připomínka – málo autobusových linek. Na konci loňského roku se podařilo zřídit autobusové spojení do Souměře, a to ve spolupráci s krajem. Není to daleko, ale bez pomoci kraje, by toto spojení obec sama nezaplatila. V současné době nelze z finančních důvodů posílit linkové autobusy do všech našich osad.

Na závěr jsem si nechal problém psích exkrementů. Netečnost k okolí některých našich občanů, kteří venčí své miláčky a často i na dětském hřišti, je pro mě a pro vás zřejmě také, velmi deprimující. Oni „páníčci a paničky“ si myslí, že když od „vykonaného“ odvrátí svůj zrak a hlavu, že je nikdo nevidí a že to prostě zmizelo. Přitom veřejné prostranství je veřejné proto, že je pro všechny. Zajímalo by mě, jestli by se jim líbilo, kdyby usedl cizí pes na jejich dvorku či prahu a „vykonal“, asi ne… Na obecním úřadě si majitelé psů mohou zdarma vzít sáčky s papírovou lopatkou na úklid psích exkrementů, po obci jsou rozmístěny speciální koše na vyhození těchto sáčků, ale sami vidíte, že je to určitým lidem jedno. Uvítám každou radu, jak tuto situaci vyřešit. S nápady a radami jste vždy vítáni. Nebude to dlouho trvat a můžete v obecním zastupitelstvu sedět vy.

Na úplný závěr vám slibuji, že radnice nakoupí pro obecní rozhlas i „moderní písničky“ a budeme se snažit střídat repertoár.

Karel Fišpera, starosta

Autor: Jiří Kohout

14.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hráči Viktorky porazili v neděli doma 3:0 Zbrojovku Brno.
20

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Na snímku hlasoval Plzeňan Marian Bradáč, který v jedné z komisí také zasedal coby místopředseda.

Starostům se nevedlo, vyhrál jen jeden z nich

Síla přírody: ohořelé větve rozkvetly

Tachovsko - Slunečné počasí minulého týdne dalo přírodě možnost, aby ukázala svoji sílu.

Vrba: Máme co napravovat

Plzeň – Porážkou s Luganem připravili svým fanouškům velké zklamání. Už tuto neděli si je mohou fotbalisté Viktorie Plzeň částečně udobřit. V jedenáctém kole první ligy doma přivítají celek Zbrojovky Brno.

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Plzeň - Personál prodejny a ostraha zákaz vstupu popřely.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Horní Kozolupy – Jako jediná strana v celém okrese dokázala KSČM v parlamentních volbách v roce 2013 získat přes padesát procent hlasů. Konkrétně 50,84%. Komunisté vůbec měli ve všech volbách v této obci na růžích ustláno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení