Základní škola v Plané Na Valech má za sebou bohatou historii. Škole je rovných sto pět let. V současné době má celkem 10 tříd a 192 žáků. O vzdělání a chod školy se stará 26 zaměstnanců. Vzhledem k nižšímu počtu žáků ve třídách na prvním stupni se mohou učitelé dětem více věnovat. „Probíhá zde Škola hrou ve jménu Jana Ámose Komenského,“ říká ředitelka školy Jana Basáková. Pro zpestření výuky škola nabízí řadu zajímavých projektů a vhodně motivuje žáky. Ti se pravidelně účastní různých soutěží s velmi dobrým umístěním.

Na Valech se snaží vytvářet harmonického člověka, dbají na vzájemný vztah mezi žáky, školou a rodiči. „Potřebujeme samozřejmě pochopení veřejnosti a spolupráci rodičů. I když se velmi dobře rozvíjí spolupráce se Sdružením rodičů a přátel školy, přesto bychom rádi uvítali častější komunikaci s rodiči, jejich názory na školu nás zajímají,“ vysvětluje Basáková.

Žáci ve škole využívají specializovaných učeben. K vybavenosti školy patří, kromě multimediální učebny s dnes tak populární interaktivní tabulí, jazykové učebny se sluchátky a mikrofony, také učebna počítačová. „Učíme se zde psát dokumenty, dělat prezentace, vyhledávat a pracovat s internetem a ovládat různé programy,“ vysvětlil žák osmé třídy Václav Hlaváč, který se spolu s Václavem Šulcem ujal role průvodce po školní budově. Protipólem počítačové třídy je školní knihovna s čítárnou. Žáci mají tak možnost si vypůjčit knihu a nerušeně přečíst.

V suterénu jsou školní dílny. „Vyrábíme různé budky pro ptáky, krmítka. Ty pak dáváme také do lesů. Připravujeme i různé věci na Vánoce jako jsou svícny a podobně. Žáci devátých tříd vyrobili takzvané hmyzí hotely, kde může hmyz přečkat zimu,“ popisuje dále Hlaváč. Škola disponuje také vnitřním uzavřeným dvorem. „Můžeme zde hrát různé sporty nebo v létě se jen tak posadit na lavičkách. Když je pěkné počasí, chodíme sem i na některé předměty,“ pokračuje a doplňuje slova svého spolužáka Václav Šulc.

Další ze specializovaných tříd je třída přírodopisu. Dominantou, která zaujme hned u vstupu je model lidské kostry. „Když se učíme o lidském těle, tak zde si můžeme představit, kde co je,“ říká Šulc a ukazuje na jednotlivé kosti kostry. Výčet dalších zařízení školy by mohl pokračovat. Za zmínku jistě stojí zahrada s altánem, skleníkem a jezírkem.

Zajímavosti je, že už sto pět let chodí děti školy po jedné dlažbě na chodbě. „Ta je původní, nezničená, jen trochu ošoupaná a velice cenná,“ ukazuje na podlahu v prvním patře Hlaváč.

Škola letos také slaví čtyřicet let od vzniku samostatné základní školy v roce 1971. Od té doby se v lavicích vystřídalo téměř dva tisíce dětí. Více o škole Na Valech se mohou zájemci dovědět při návštěvě školy v pátek 25. a v sobotu 26. 11.

Zdroj: Youtube

Slovo ředitelky Jany Basákové:

Letošní začátek školního roku přinesl mnoho nového

Provedli jsme kompletní rekonstrukce chlapeckých toalet. Po mnoha letech jsou toalety velmi vkusné a prostředí je příjemné.

Nově ve veselém duchu byly vymalovány šatny. Ve druhém patře byla vybudována čítárna; je součástí knihovny a bude využívána k literárním a dramatickým činnostem.

Jedna učebna je vybavena novými lavicemi a v odborných učebnách Čj a Z jsou nové skříňky pod dataprojektor.

Nově jsme vybudovali učebnu jazyků. Ještě je zde několik problémů, ale doufám, že budou brzy odstraněny. Celá budova je připojena k internetové síti. Internet bude moci být využíván ve všech odborných učebnách. Tyto akce byly hrazeny z dotace Peníze školám.

Předpokládáme, že nejpozději do konce roku bude zprovozněna keramická dílna.
Naše škola se snaží nabízet vzdělávání všem žákům. Tím, že pomalu v každé třídě na prvním stupni pracuje asistent pedagoga, je možné se věnovat všem žákům více individuálně a více je rozvíjet i v oblastech jejich zájmů.

Novinkou je zřízení přípravné třídy pro děti předškolního věku.

Naděžda Bulantová říká: “Náplní tohoto ročníku je individuální přístup učitelky ke každému žáčkovi, kde je respektována přirozená osobnost dítěte. S dětmi pracuji v integrovaných blocích, ve kterých nás provází skřítkové. V ročníku máme 12 žáčků, je zde klid a pohoda. Hodně si povídáme a hrajeme. Těšíme se na další kamarády.“

Pokud někoho zajímají bližší informace, může se obrátit na vedení školy.

________________________________________________

Do školy přivezli zlato a stříbro

Obrovský sportovní úspěch dvou žáků plánské školy Na Valech na Přespolním běhu v Tachově ukázal, že na škole mají nejlepší běžce v kategorii starších žáků v celém okrese. Závod se konal v pátek 30. září v areálu zimního stadionu v Tachově a škola si odvezla nejen pohár a medaile, ale i úžasný pocit vítězství.

Krosový běžecký závod obsadili jen v kategorii chlapců 8. až 9. tříd, ale výkony Jakuba Loji a Daniela Macika nadchly všechny přítomné závodníky i diváky. Ve své kategorii běhu na 3000 metrů drželi všech asi padesát soupeřů za zády a do cíle doběhli po fantastickém výkonu s velkým náskokem v pořadí 1. Jakub Loja a 2. Daniel Macik.

Teprve další příčky nechali pro závodníky jiných škol. Dalšími reprezentanty školy byli Pavel Biroščák, Václav Kotrányi a Matěj Růžička. Protože šlo o umístění týmů, odvezli si všichni kluci pohár za třetí místo a bronzové medaile.

Nejlepším hráčem byl Husam Al Saleh

Osmičlenné družstvo žáků ze čtvrté a páté třídy se začátkem listopadu zúčastnilo turnaje v přehazované v Tachově.

Našimi soupeři ve skupině byli: ZŠ Stráž, ZŠ Kostelní Tachov a ZŠ Mánesova Stříbro. V prvních dvou zápasech jsme vyhráli první set a druhý prohráli. Skóre jsme však v obou utkáních měli lepší. Nejtěžší byl zápas se ZŠ Mánesova. Prohráli jsme sice 2:0, ale všichni hráči bojovali s plným nasazením.

V poli vybrali všechny míče. Nejlepším hráčem našeho týmu byl Husam Al Saleh. Slabinou byla zkažená podání. Ve skupině jsme obsadili 3. místo. Boj dále pokračoval o páté až osmé místo. Jeden zápas skončil výhrou 2:0 a druhý nerozhodně 1:1. Ve skóre jsme však byli lepší o jeden bod a 5. místo jsme obhájili. Všichni hráči byli platnými členy týmu a odvedli skvělé sportovní výkony. Všem účastníkům děkuji za výbornou reprezentaci školy. Z turnaje jsme odjížděli spokojeni. Po nabytých zkušenostech ze zápasů doufáme, že příští rok budeme úspěšnější.(jb)

Nejrychleji běžel Macik

Dva zástupci Základní školy v Plané Na Valech se ve čtvrtek 6. listopadu zúčastnili Večerního běhu Tachovem. Na trati 1600 metrů si v kategorii starších žáků vedli skvěle a oba obsadili stupně vítězů. První místo získal Daniel Macik, třetí byl Jakub Loja. (hri)

Žákyně děkuje kantorům

Chtěla bych poděkovat všem kantorům co do našich hlav narvali.Většina žáků si myslí, že učitelé jsou jenom přísní, ale není to tak. Učitelé musí být na naší generaci přísní jinak by jsme neuměli nic a ve škole by to vypadalo jak ve chlívku. Nejsou jenom přísní, podle třídních výletů jsem zjistila, že s kantory může být velká legrace. A proto bych chtěla vzkázat žákům ať se učí. Na střední škole to bude těžší tam se nikdo s vámi mazlit nebude tak jako na základní škole. Loučení s kantory,ško­lou,třídou bude pro mě těžké.9 let na téhle škole ve mě něco zanechalo. Kristýna Krocová

Těší se na vánoční dárek

Nově zrekonstruované prostory škola využije pro keramickou dílnu. Velkým vánočním dárkem a dalším splněným přáním bude jistě pro naše žáky nově vybudovaná keramická dílna. Stejně jako řada jiných novot na naší škole byla realizace keramické dílny financována z projektů EU zpracovaných a realizovaných pedagogy, ze sponzorských darů a za pomoci Středního odborného učiliště v Plané.

Všem, kteří pomohli realizaci jednoho z našich přání, děkujeme.

Za žáky i učitele ZŠ Na Valech Ivana Netrvalová

Žáci se vydali za ornitologií

Festival ptactva je kampaní BirdLife International, která má za cíl upozornit na fenomén ptačí migrace a na nebezpečí, která ptáky na jejich cestách mohou potkat. Mnoho druhů ptáků podniká náročné podzimní tahy na jejich zimoviště. Žáci šesté a sedmé třídy se byli podívat začátkem října na ptačí cestovatele společně s ornitology přímo v terénu.

Vyrazili jsme k Anenským rybníkům. Cestou jsme pozorně poslouchali vyprávění Pavla Řepy o životě vodních ptáků a další zajímavosti. Děti vyplnily doprovodný kvíz, který pro ně připravila Pavla Blažková. Cestou jsme počítali jednotlivé druhy ptáků a poslouchali jejich zpěv. Výsledkem našeho snažení bylo pozorování 44 druhů ptactva. Mezi nejzajímavější patřila volavka bílá. O svou svačinu se podělil s labutěmi Fanda Greguš.

Chtěl bych poděkovat všem žákům, Kláře Novákové, Františku Gregušovi, Janu Fárovi, Pavlu Fürstovi, Jakubovi Nádaskému, Josefu Ovčačíkovi, Pavlu Štěrbovi, Janu Sýkorovi, kteří se této akce zúčastnili.

Zdeněk Králík