Plánské učiliště tak od září příštího roku začne vyučovat dva nové obory – řezník a cukrář. „Když se podíváte do nabídky učebních oborů v západních Čechách, tak na Tachovsku jich máme 27, zatímco třeba na Domažlicku nebo na Klatovsku to jsou čtyři desítky. Řada žáků tak musí z Tachovska jezdit za učením mimo okres, rodiče musejí platit za cestovné, internáty. Proto jsme se rozhodli, že zavedeme nové obory," vyjádřil se Deníku ředitel učiliště Josef Mára.

Škola tak požádala nejprve o možnost zavedení nových oborů skladník a pokojská (uplatnění pro absolventy prvně jmenovaného oboru je třeba v průmyslové zóně na Nové Hospodě, pokojské najdou možnosti v Mariánských Lázních). „S těmi jsme uspěli, neuspěli jsme ale s oborem zahradník," dodal ředitel.

Další obory, které nyní kraj schválil, jsou zmíněný řezník a cukrář. „Vhodné prostory pro to máme a také na trhu práce je po řeznících poptávka. Uplatnění najdou také cukráři, a to třeba v lázeňské oblasti, protože naše spádová oblast zasahuje i na Mariánskolázeňsko," uvedl dále Mára.

Gastronomické obory mají na plánském učilišti tradici i výsledky. Studenti se pravidelně zúčastňují různých soutěží, z nichž přivážejí četné úspěchy.

Další novou příležitost nabídne od září technicky zdatným dětem Střední škola v Boru. Tam se mohou děti hlásit do oboru autoelektrikář. Škola již nabízí příbuzný obor mechanik, opravář motorových vozidel.

V něm si ale učni osvojí pouze základy elektrotechniky. „Zjistili jsme, že opravy elektroniky v automobilech jsou stále žádanější, ale že je nedostatek odborníků, kteří se tomu věnují," vysvětlila ředitelka borské školy Zdeňka Valečková.

Řemeslo autoelektrikáře není podle Valečkové v našem regionu tolik rozšířené a poptávka po těchto specialistech je. „Moderní auta mají stále více elektroniky, opravy jsou stále náročnější. My máme pro tento obor moderní, inovované učebny a zařízení, také personál, který bude vyučovat, máme na vysoké úrovni," uvedla s tím, že inovace učeben byla částečně financována z Regionálního operačního programu a z dotací Plzeňského kraje.

Studenti zmíněného oboru se navíc budou potkávat na dílnách se studenty oboru mechanik, opravář motorových vozidel, vzájemně si tak mohou předávat zkušenosti.

„Na nový obor bude moci nastoupit v září třicet žáků," doplnila ředitelka borské střední školy.