„Přesné počty zatím nemáme, ale mám pocit, že dětí přijde k zápisům opět hodně," vyjádřil se vedoucí odboru školství při tachovské radnici Josef Kožnar.
Jen ze samotného Tachova je v evidenci obyvatelstva 111 dětí, které by měly v září nastoupit do prvních tříd. „Pak samozřejmě musíme očekávat, že přijdou další desítky dětí z okolních vesnic, jako ze Studánky, Lomu, Dlouhého Újezdu a dalších," uvedl dále Kožnar.

V loňském roce se nejvíce dětí zapsalo do Základní školy Hornická. Ta otevřela čtyři první třídy. Vedení školy tím vyvstal problém s prostory, kdy musel najít další učebnu pro první třídu. Podobná situace by mohla nastat také po letošních zápisech. „Zatím jsou čtyři první třídy v Hornické, tři v Zárečné a jedna v Kostelní," řekl vedoucí odboru.

Zvýšený počet žáků prvních tříd zaznamenávají statistiky v posledních dvou, třech letech. Nejen v Tachově, ale také ve Stříbře. „Počet dětí u zápisu do první třídy byl loni srovnatelný s předloňským rokem a očekávám, že letos to budou podobná čísla," řekl Deníku ředitel Základní školy Mánesova ve Stříbře Václav Peteřík.

Také on pozoruje zvýšený počet dětí u zápisů až v posledních třech letech. „Předtím byla podobná situace možná před patnácti lety, pak nastal útlum," dodal Peteřík.

Zápisy do první tříd se konají v Tachově i ve Stříbře ve stejný den, a to v pátek 6. února. V Tachově ve všech školách od 13 do 18 hodin, ve Stříbře v obou školách od 14 do 17 hodin. Ve Stříbře navíc ještě následující den od 9 do 11 hodin.