„V současné době se opravuje vjezd do do budovy, který byl ve špatném technickém stavu. Zároveň dosud chyběl bezbariérový přístup," uvedla Deníku ředitelka Základní školy a Mateřské školy v Tachově Lenka Hovězáková. „Zároveň se upravil i terén kolem budovy. Ve školce za finanční podpory Plzeňského kraje se provádí výměna podlah ve třídách. Jejich stav byl vzhledem ke stoletému stáří budovy v havarijním stavu. Dostalo se i na kompletní novou výmalbu interiéru školky," pokračovala Hovězáková.

Práce odstartovaly začátkem prázdnin, podle ředitelky by vše mělo být hotovo v průběhu příštího týdne. Celková suma se pohybuje kolem tří set padesáti tisíc korun.

Několika novinek se dočkají i žáci Základní školy Zárečná v Tachově. Největší z nich je to, že se škola o prázdninách doinstalovala zbytek šatních skříněk pro děti. „První etapa se uskutečnila již o jarních prázdninách, nyní se nám podařilo osadit zbytek," řekl ředitel školy Zdeněk Hnát. „V této chvíli tak máme k dispozici zhruba čtyři sta osmdesát skříněk," dodal.

Podle ředitele se škole zrušení klasických šaten osvědčilo. „Mimo jiné jsme od doby, kdy byly nainstalovány první skříňky, nezaznamenali z nich žádnou krádež. Přesto děti varujeme, aby v nich neuchovávaly cenné předměty a radši je dali do úschovy k učitelům, nebo si je nechali u sebe. Sice jsme zpočátku měli obavy, zda náhodou klíče nepasují do několika skříněk současně, ale každý klíček je skutečně originál," doplnil Hnát.

Podle ředitele s tímto krokem však musely přijít i nezbytné stavební práce. „Úpravy se dotkly suterénu školy, který byl vzhledem ke stáří školy zanedbán. Musely se vybourat příčky, instalovat nové osvětlení a prostor znovu vymalovat. Opravena byla i podlaha. Kvůli těmto pracím stoupla i původní předpokládaná cena, která se tak za tuto druhou etapu pohybovala kolem čtyř set padesáti tisíc korun," doplnil Hnát. První i druhá etapa tak celkem stály zhruba tři čtvrtě milionu korun.

Druhou nezřetelnější změnou bude, že ve škole už děti neuslyší tradiční zvonek. Ten bude podle ředitele nahrazen melodiemi. „S nápadem na změnu přišly samotné děti prostřednictvím žákovské rady, která na naší škole funguje. Oslovili jsme proto specializovanou firmu, která nám v tomto požadavku vyhověla. Od září tak máme místo tradičního zvonku připraveny různé melodie. Budeme mít tak možnost výběru, například i s vánoční tématikou. Budeme moci tak navodit příznačnou atmosféru. Věřím, že si děti na tyto novinky zvyknou velice rychle," dodal závěrem ředitel školy Zdeněk Hnát.