Zámecký sál byl kompletně zrenovován a v sobotu si plátna mohli poprvé prohlédnout návštěvníci. A nebylo jich málo, obec totiž slavila 840 let od první písemné zmínky a pozvala na tři stovky rodáků.
A podívat se přijeli také potomci někdejších majitelů zámku. „Je to velice pěkně restaurováno, zřídkakdy se uvidí něco tak hezkého," vyjádřil se o restaurovaném sálu i plátnech Freiherr (svobodný pán) Armin von Juncker-Bigatto. „Starosta tady s vedením obce odvedli skvělou a nenahraditelnou práci pro celou obec," dodal s tím, že vždy tak dvakrát do roka si udělá čas na cestu do Svojšína.


Že se restaurátorské práce skutečně vydařily, svědčí i nominace odborníků na prestižní památkářskou cenu, kdy se právě sál svojšínského zámku dostal do celostátního finále.


Práce na svojšínském zámku budou nadále pokračovat. „Teď se pustíme do velkého sálu, který bude částečně uveden do původního stavu," uvedl starosta obce Karel Petráň. Sál bude předělen příčkou, odstraní se také stropní desky, které sem byly instalovány před několika desítkami let.
Sál s barokními plátny bude čistě reprezentativní, velký sál pak ke společenským akcím.