Na začátku přivítali návštěvníky žáci Základní umělecké školy Tachov vystoupením na dechové nástroje. „Budova byla mateřskou školou, pak i školou základní. V současné době v ní sídlí REVIS, což je unikátní projekt, který má rovněž primárně vzdělávat,“ uvedla ředitelka REVISu Alexandra Hrušková, která připomněla dvě důležitá jména, díky nimž by tato budova pravděpodobně nestála – A. Follprechta a tehdejšího poslance Dr. Lukavského. „Chtěla bych poděkovat hlavně lidem, kteří přišli na oslavu, republice i Tachovu, který sice není střed Česka, ale je to skoro střed Evropy,“ dodala.

Přítomnou veřejnost potěšilo vystoupení Tachovského dětského sboru v čele s Josefem Brabencem. Sbor na závěr slavnosti zazpíval československou hymnu.

Kromě zmíněných výročí ředitelka REVISu připomněla ještě jedno, týkající se menšinové školy. „Oslavujeme nejen 100 let republiky, ale také 90 let školy a 90 let jubilejních lip, které vysadilo několik českých spolků na výročí tenkrát mladičké desetileté republiky,“ uvedla Deníku Hrušková.

Na konci akce pro všechny čekalo malé občerstvení ve formě svařeného vína a štrúdlu či koláčků.

Jakub Demčo