Navazuje na tradici založenou v roce 1983 v Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu ptačí zpěv.

U nás, 
až po „bolševikovi"

„Z Birminghamu se šířila po celém světě a u nás se uchytila, až když jsme se zbavili bolševika, který neměl rád mezinárodní aktivity," říká tachovský ornitolog Pavel Řepa. V Tachově v roce 1992 ale pořádána nebyla. „Upřímně řečeno, ani jsme o ní ještě nevěděli. První pokusy o uspořádání byly, nemýlím-li se, v letech 1997–98. Tehdy šlo o první vycházky," popisuje ornitolog. Pořadatelem byla organizace Českého svazu ochránců přírody spolu s referátem životního prostředí tehdejšího okresního úřadu.

Krušné začátky

Vítání se v Tachově mezi veřejností moc nechytlo. „Jestliže první rok přišlo okolo patnácti lidí, druhý rok to bylo už méně a třetí rok jsme se sešli jen my organizátoři. Takže akce v Tachově vyhasla," dále vypráví Řepa. Zato se jí dařilo v Boru, kde akci pořádají obětavě již po řadu let manželé Machačovi z Tachova. Pokus obnovit Vítání ptačího zpěvu byl v Tachově až po vzniku CHKO Český les v roce 2007. „První pokus se ovšem opět nezdařil. Přestože bylo připraveno asi sedm organizátorů, včetně odchytu do sítí, dostavil se pouze jeden účastník."

Pavel Řepa organizoval od roku 2002 spolu s kolegy ze správy CHKO každoročně vítání v Mariánských Lázních. Tam je pravidelně účast 60–70 osob. „Vloni jsme spolu s kolegyněmi Prokopovou a Cehlárikovou z Českého lesa učinili další pokus v Tachově a tentokrát konečně úspěšně. Byla připravena vycházka a také ukázky odchytu ptáků do nárazových sítí pro kroužkování. Přišlo minimálně 60 lidí, možná i více. Na takové akci se přesný počet těžko zjišťuje," pochvaluje si účast ornitolog.

Ilustrační foto

V Tachově se chystá vítání na neděli 13. května. Zájemce čekají nevšední zážitky. Mohou si zblízka prohlédnout chycené ptáky a podívat se, jak se kroužkují. Na vycházce se seznámí s hlasy běžných i méně obvyklých ptáků. Doví se mnoho zajímavého o jejich životě. „Hlavně však jde o to, připomenout lidem význam přírody a jejích složek pro život a pozvat je ke strávení příjemných chvil při poznávání přírody," zvou oganizátoři veřejnost.

Ornitolog tělem i duší

Akcí Vítání ptačího zpěvu provází odborníci i zapálení fandové. Jedním z nich je právě Pavel Řepa. Se svým zájmem o ornitologii začínal vlastně dvakrát. Poprvé jako malý kluk okouzlený vyprávěnkami z Lesních novin Vitalije Biankiho na zahradě u vilky v Praze Podolí, kde tenkrát bydel. Podle obrázků zkoušel rozeznat druhy, které se v Podolí vyskytovaly.

Do lesa s autorem veverky Zrzečky

„Také jsem jednou o prázdninách měl možnost chodit do lesa s panem ing. Zemanem, autorem známé knížky o Veverce Zrzečce. To byl velký znalec ptáků a jejich hlasů a leccos mi prozradil, ale mě bylo tenkrát teprve pět let. Takže z toho ve mě zůstalo pramálo," vypráví zážitky z dětství. Na fakultě ho ale zlákaly ryby. „Takže jsem ´vyučený´ ichthyolog, a teprve v sedmdesátých letech v začátcích mé práce v tachovském muzeu jsem postupně přes vodní ptáky znovu pronikl do ornitologie."

Podle orniloga bylo tehdy učení ptačího zpěvu obtížné. Nebyly ani gramodesky s hlasy, natož pak kazety, CD, internet, MP3 a podobně. „Nejvíc jsem se naučil na společných vycházkách s panem Františkem Šeborem, který tenkrát dělal v muzeu preparátora, a s nímž jsme krásných deset let spolupracovali na kvantitativním sledování avifauny Tachovska. To, že jsem v poslední době publikoval řadu odborných sdělení o jednotlivých skupinách ptáků Tachovska v letech 1967–2002, je mimo jiné také zásluha tohoto mého bohužel již zesnulého přítele."

Dobrý smysl pro rytmus a přiměřený hudební sluch jsou neodmyslitelné vlastnosti orniloga. Ty mu pomáhají v učení a ve schopnostech poznávat ptačí hlasy. „Samozřejmě ty druhy, s nimiž se nesetkávám pravidelně, mohou občas při rozeznávání dělat potíže. Dnes jsou však mnohem lepší možnosti podívat se i jinam po Evropě a tyto znalosti si utvrdit." Vážný problém je ovšem rozeznávání dalších hlasových projevů kromě zpěvu, jako je varování, vábení, hlasy komunikace, úzkosti… Často ornitologa může něco překvapit a pořád se učí něčemu novému.

Liška lákal žlunu, chodila jak na provázku

„Sledovat ptáky je velmi zajímavé a vždycky vás něčím překvapí. Jsou však určité jevy, které veřejnost více poutají," popisuje dále a přidává kuriozní příhodu. „Jde o lákání ptáků na napodobení jejich zpěvu. Loni při vítání Martin Liška velmi skvěle napodoboval žlunu šedou, přivábil nám ji a vodil ji za sebou jako na provázku. Takový kousek se ovšem nezdaří vždy."

Tachovský ornitolog se v současnosti lákáním ptáků na nahrávku zpěvu zabývá při monitoringu řady druhů. „A mám mnoho legračních historek z těchto kontaktů s ptáky. Protože jsem začal ve spolupráci s panem Rudolfem Tomšů dělat večery autorského čtení a mých vzniklých textů není mnoho, rozhodl jsem se sekundovat mu právě vyprávěním o dobrodružstvích s lákáním ptáků na jejich hlas," dodává závěrem.

V celé ČR se letos koná přes sto jednotlivých vycházek. Jejich cílem je společně se zaposlouchat do melodií ptačích písniček a potěšit se z krásy jarní přírody. Akce Vítání ptačího zpěvu pořádá Česká společnost ornitologická ve spolupráci s dalšími organizacemi.

Seznam všch míst, kde v Západních Čechách bude Vítání ptačího zpěvu nejdete na stránkách České společnosti ornitologické ZDE>>>