Mincovna bude zpřístupněna od 13 do 15 hodin. „Kromě bývalé mincovny budou moci zájemci nahlédnout i do dalších historických památek, mimo jiné do věže kostela Nanebevzetí Panny Marie, do kostela sv. Anny u Plané nebo do stodoly v městském parku,“ uvedla Petra Tomášková, vedoucí odboru kultury Městského úřadu v Plané. Otevřeno bude také hornické muzeum a knihovna.

Mincovna je v majetku města teprve krátce. Objekt z 15. století sloužil jako mincovna do roku 1664, později zde byl pivovar a po druhé světové válce pak kanceláře a také klub mládeže. V posledních dvou desetiletích ale rozsáhlý areál chátral, až se před čtyřmi roky zřítila dvorní zeď severního křídla. „Od roku 2016 je budova ve vlastnictví města, které zde plánuje zřídit muzeum. V sobotu se návštěvníci dozví více z její historie, ale také o její budoucnosti,“ dodala Tomášková.

Hlavní program Dnů evropského dědictví v Plané je v sobotu 14. září soustředěn do knihovny, tedy do památkově chráněného domu číslo 56.

Přístavba MŠ Lom u Tachova.
FOTOGALERIE: Školka nestačila, už má třídu navíc

„Knihovna bude přístupná od 13 do 19 hodin a na své si přijdou malí i velcí. Od 14 do 16 hodin si děti budou moci v kreativní dílně vyrobit záložky ze starých knih. Dospělé jistě osloví přednáška Markéty Novotné na téma historie budovy knihovny. Kdo se rád bojí, je zván do sklepních prostor knihovny, kde ho budou v 18 hodin čekat Historky ze záhrobí v podání Josefa Šorfy,“ popsala dále program Petra Tomášková.

Budova knihovny je v jádru gotický dům, který byl upravován renesančně, barokně a klasicistně. V přízemí se nacházela černá kuchyně. V prvním patře jsou dochovány nástěnné malby. Od konce druhé světové války sídlilo v budově několik institucí, například muzeum, knihovna, osvětová beseda, později přejmenovaná na městské kulturní středisko, nebo prodejna Jednoty – elektro. V lednu 2011 bylo do nově opravené budovy opět přestěhováno městské kulturní středisko, infocentrum a knihovna.

Nepříliš často se lidé dostanou také do stodoly, která se nachází v areálu městského parku. „Stodola v městském parku patří mezi plánské industriální památky. Nenápadný vzhled tohoto objektu skrývá uvnitř vysokou řemeslnou dovednost našich předků. Stodola byla postavena okolo roku 1900. Stojí za to využít této příležitosti a prohlédnout si ji vevnitř. Podrobnější informace ke stavbě na místě podá místostarosta Pavel Nutil,“ uvedla vedoucí odboru kultury.