Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slováček se festivalu poklonil

Kladruby – Jednu poklonu za druhou získávají organizátoři festivalu Kladrubské léto, který skončil v sobotu závěrečným koncertem britského mládežnického orchestru. Festival patří k nejstarším svého druhu v západočeském regionu. A také k nejprestižnějším.

18.8.2014
SDÍLEJ:

Velšský orchestr při závěrečné děkovačce nadšenému publiku. Foto: Sandra Štollová

Pořadatelům se daří v posledních letech zvát umělce velmi zvučných jmen. Ti si publikum i atmosféru pochvalují.

Kromě toho, že festival patří k nejstarším (letos se konal sedmatřicátý ročník), řadí se i mezi nejnavštěvovanější. „Čtyři koncerty letošního programu navštívilo dohromady 890 posluchačů," uvedla Eva Pomyjová z Městského úřadu Kladruby, který akci za podpory Plzeňského kraje pořádá.

Po všechna čtyři sobotní odpoledne praskal klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie doslova ve švech. Největší zájem byl o třetí koncert, ve kterém vystoupil pražský Orchestr Atlantis se slavnými sólisty Felixem Slováčkem a Felixem Slováčkem mladším. „Už jsem v tomto prostoru hrál, znám ho, ale stejně jsem opět nadšený. I z jeho akustiky, která je jedinečná. Stejně tak reakce publika," vyjádřil svoji poklonu Felix Slováček starší.

Do Kladrub se těšil i uznávaný varhaník evropského formátu Michal Novenko, který letošní ročník zahájil. „Zdejší nástroj znám, ale zatím jsem neměl příležitost si na něj zahrát. Proto jsem se sem hodně těšil," řekl Deníku umělec.

Jeho vystoupení mělo velký ohlas, stejně jako koncert komorního souboru Josef Suk Ensemble, který se představil při druhém koncertu.
Podle Pomyjové si celý letošní ročník držel nadstandardní úroveň, ovšem za nejzdařilejší považuje závěrečný koncert, kdy publikum uchvátil více než osmdesátičlenný orchestr z jižního Walesu ve Velké Británii.

„Každý koncert je jiný. Celý festival byl úžasný, závěrečný koncert dobré pocity ještě vygradoval. Byla to taková síla, taková energie, prostě úžasné. Hudebníci i obecenstvo," uvedla pracovnice kulturního odboru.

Bezchybný přednes Smetanovy Vltavy dojal publikum k slzám

Závěrečný koncert festivalu Kladrubské léto představil českým divákům početný orchestr z anglického Walesu. Koncert sklidil u diváků ohromný úspěch, obecenstvo se na oplátku dočkalo tří přídavků.

Poslední z řady koncertů v kladrubském kostele Nanebevzetí Panny Marie nabídl divákům neobyčejný zážitek v podobě velšského hudebního tělesa Gwent Youth Orchestra, které tvoří více než 85 mladých hudebníků.

Vedeni dirigentem Peterem Jamesem, představili mladí umělci tři skladby kompozičně promyšlené tak, aby zazněly všechny z bohaté palety hudebních nástrojů, které Britové do Čech přivezli.

Koncert otevřel orchestr bezchybným přednesem Smetanovy Vltavy, který některé diváky dojal až k slzám.

Vystoupení pokračovalo rozsáhlou skladbou Dmitrije Šostakoviče, suitou z hudby k filmu Střeček, ve které Šostakovič vypráví o italském povstání v době rakouské okupace.

Závěrečnou skladbou koncertu byla symfonická suita ze známé filmové série Harry Potter. Filmu se tematicky týkal i první z přídavků, orchestr zahrál známou hudební znělku z filmu Star Wars – Impérium vrací úder. Další přídavek otevřel prostor pro sólo trubek, doplněných zbytkem orchestru. Posledním přídavkem, který zazněl, byl známý Radeckého marš, do kterého dirigent vtipně zapojil i tleskající publikum.

Kromě vysoké kvality hudebního přednesu Gwent Youth Orchestra je nutné vyzvednout i nízký věk umělců (koneckonců slovo mládí, v angličtině „youth", je zaneseno už i v názvu uskupení).

Pro diváka fascinující byla pak i práce dirigenta Petera Jamese, který orchestr nejen hudebně vedl, ale zároveň zvládl ještě komunikovat s publikem a vytvořit uvolněnou a přesto důstojnou atmosféru, díky které byl koncert velšských umělců pro přítomné diváky nezapomenutelným zážitkem.

Sandra ŠtollováAutor: Jiří Kohout

18.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

ZMĚNA: Výlov Regentu začíná až v pátek

Okresní derby mezi Planou a Borem vyhráli hosté, Planá je poslední

Tachovsko – Fotbalisté první krajské soutěže, 1.B třídy, mají za sebou další zápasy. Ty přinesly zajímavé duely a padaly pěkné branky.

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Tachov – Už včera začala částečná uzavírka jedné z velmi frekventovaných ulic v Tachově, a to Bělojarské ulice, která je hlavní dopravní tepnou na sídliště Východ.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Tachovsko - Ve středu 18. října najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení