„Ekologie? Ano, ale všeho s mírou. Vždyť se na to podívejte. To je jedna šedočerná plocha vedle druhé,“ poukazuje na krajinný obrázek Petr Ramert z Plané.

Milan Novohradský z Tachova naopak tvrdí, že je vše v pořádku. „V zahraničí je to běžným jevem. Jsem rád, že se tento ekologický způsob výroby elektřiny dostal i k nám,“ uvedl.

Subjektů, které touží po výstavbě slunečních elektráren, v regionu stále přibývá. Žádostmi o stanovisko k záměru výstavby se zastupitelstva měst a obcí zabývají poměrně často.

„Měli bychom se se žadateli domluvit na nějakém způsobu sponzorování. Třeba pro naší školu,“ padlo na zasedání městského zastupitelstva v Přimdě.

V Ostrově u Stříbra, spádové obci Kostelce, je výstavba jedné sluneční elektrárny v realizaci, druhá, která bude jedna z největších v České republice, je v projekční fázi.

„Nelibost obyvatel, kteří v případě elektráren poukazují na budoucí vzhled krajiny, chápu. Jsem ale zároveň přesvědčený, že sluneční elektrárny jsou rozhodně lepší, než větrné,“ poukázal starosta Kostelce František Trhlík.

Výstavba elektrárny bude mít přínos také pro obec samotnou. „Vedle výtěžnosti z prodeje pozemků nám přinese peníze ze sponzorování kulturního, společenského a sportovního života,“ dodal kostelecký starosta.