Klášterní slunovrat se v Kladrubech konal už potřetí. „Lidé chodí, takže se jim to asi líbí. Přijeli i borští divadelníci Vousův kmen a nebude tu chybět ani hudba,“ uvedl kastelán Milan Zoubek.

Nádvoří se nejdříve proměnilo v keltské bojiště. „Je to náš koníček, každý z nás umí nějaké staré řemeslo, třeba kovat nebo zpracovat ovčí vlnu,“ řekl místokrál Vousova kmene František Bregon Vávra. „Máme hodně akcí, jezdíme všude možně. Lidi zajímá keltská kultura a historie. Tak jim předvádíme dobové obleky, souboje a zbroj. Momentálně se připravujeme také na stavbu keltské vesnice, takže se budoucí návštěvníci mají nač těšit,“ dodal místokrál.

Mezi bojovníky pobíhala v plátěných šatech také osmiletá Zuzana Demetrová. „Hraju tu keltské dítě. Hodně takhle s tátou jezdím a podporuji jej, když bojuje. Vždycky mám o něj strach, aby se mu nic nestalo. Bojuje s loučemi a mečem, ale má také ochranný štít,“ popsala keltský souboj dívka.

Nádvořím se pak rozezněla keltská hudba v podání Corchenu a své taneční umění předvedla skupina The Silver irish set dancers.