Radost z nově narozených chlupáčů má jejich majitel Jaroslav Hofmann z Čečkovic. S radostí jde ale ruku v ruce veliká starost. Sedmitýdenní mláďata vyžadují téměř nepřetržitou péči. „V noci jsem k nim dříve musel dvakrát vstávat. Teď, co jsou větší, už ne. Ale přes den se jim musím hodně věnovat a učit je. Například venčení, aby nestrkala nohy do misky, kde je žrádlo. Musí se venčit, a to každou půlhodinu nebo hodinu. Tak si to spočítejte, kolikrát přes den jdeme ven,“ uvádí chovatel Hofmann, kterému den začíná ráno v pět hodin.

To vstává, aby chlupáče poprvé nakrmil. „Pak uklidím a zatopím, připravím krmení pro dospělé psy Ferdu a Doru. Teprve potom si mohu dovolit udělat snídani já,“ popisuje, jak vypadá jeho ráno. „Pak jdeme ven, v devět hodin mají svačinku a v jedenáct hlavní žrádlo s masem. Odpoledne další svačina a večer ještě jeden chod,“ pokračuje ve vyprávění.

Dospělá samice Dora, pes Ferda a šest štěňat toho za den spořádají dost. „Na svačinku mají pět rohlíků a půl litru mléka. Potom masovou konzervu, kuřecí nebo hovězí s rýží nebo kolínkama se zeleninou. Co se objemu týká, tak denně spořádají kýbl žrádla. Na finance je to tak denně stokoruna,“ vypočítává Hofmann, a zmiňuje se i o nutném očkování. „S tím očkováním byla docela legrace,“ usmívá se a pokračuje: „Do auta jsem je všechna nepobral, tak jsem musel do Tachova k veterináři jet nadvakrát.“

Psa Ferdu našel před více než rokem nedaleko Čečkovic. Nebyl v dobrém zdravotním stavu, a tak se ho Hofmann ujal. Pes měl původně putovat do útulku. „Ale zjistil jsem jak je výborný, tak jsem si ho nechal,“ říká. I když štěňata jsou nechtěná, má z nich chovatel radost. „Fena neměla tou dobou hárat. Nevím proč to tak bylo, ale zabřezla. Radost mám z toho, že jsou mláďata hezká a zdravá,“ říká chovatel.

Pro chovatele není situace zcela nová. Loni Ferda a Dora už jedna štěňata měli a pejsci se pro okolí stali vítaným zpestřením. „Sousedi i děti z vesnice se na ně chodí dívat, pomazlí se s nimi a zase jdou,“ dodává Hofmann se žádostí. Kdo by měl zájem o štěně, může kontaktovat redakci Tachovského deníku.