Rozporuplné reakce vyvolává i po roce provoz bioplynové stanice ve Svojšíně. Řadě tamních obyvatel se nelíbí zápach odpadu vyváženého na okolní pole. Úřady zatím radikálně nezasáhly. Provozovatel biostanice, plzeňská společnost IC – Park Energo, do odstranění zápachu investovala osmnáct milionů korun.

„I když jsem se dlouhou dobu pohybovala v hospodářství a jsem tedy na zápach zvyklá, smrad z biostanice se s tím nedá srovnávat,“ kroutí nespokojeně hlavou svojšínská důchodkyně Bohumila Kopecká. „Jsme přece rekreační oblast a pokud někdo s tím zápachem něco neudělá, pochybuji, že k nám budou rekreanti jezdit,“ dodala.

Důchodkyně se v květnu letošního roku spolu s dalšími třemi desítkami obyvatel podepsala pod petici, která úřady vyzývá k urychlenému vyřešení problému.

„Přes naše veškeré předchozí námitky ke zlepšení nedošlo,“ vysvětlují občané důvod odeslání petice.
Úřady zatím k tvrdším opatřením nepřistoupily, ale uznávají, že problém je nutné řešit. Česká inspekce životního prostředí chce ve Svojšíně vykonávat zvýšený dohled. Stavební odbor ve Stříbře zase firmu vyzval, aby odpad nevyvážela na pole, ale skladovala jej v jímkách.

Společnosti také nařídil informovat Obecní úřad ve Svojšíně a Městský úřad ve Stříbře o tom, kdy bude odpad na pole vyvážet.
„Zástupci těchto úřadů provedou společnou kontrolu a pokud se neshodnou, kam odpad vyvezou, nebude firma vývoz provádět,“ uvedl ve výzvě vedoucí stříbrského stavebního odboru Vladislav Hanzlíček.

Majitel biostanice, IC – Park Energo, s opatřeními začal, což už se posledních čtrnáct dní na kvalitě ovzduší obce projevuje.
„Fugát nevyvážíme. Skladujeme ho v jímkách, kde dochází k jeho dalšímu odplynování. Tím se zápach výrazně snižuje,“ informoval Milan Eseny, jednatel firmy.

Společnost při výrobě také výrazně zvýšila podíl hospodářských plodin.
„Dosud byl využíván především odpad z kafilérií a prasečí kejda. Teď ale používáme například i kukuřici,“ nastínil jednatel.
V obci ale žijí také obyvatelé, kterým zápach z biostanice život nijak neznepříjemňuje. „Tady kolikrát smrdí i dobytek, takže někdy nevím, zda to jde od něj nebo ze stanice,“ řekl Milan Chovanec. „Pokud by to ale mělo smrdět čtyřiadvacet hodin, to už by mi asi vadilo,“ dodal.

Obec s problémem, který už rok sužuje část obyvatel, nemůže podle starosty prakticky nic dělat. „Sice reagujeme na podněty občanů, ale my je můžeme pouze postoupit příslušným úřadům. Právě úředníci musí být těmi kompetentními osobami, které by měly zjednat pořádek,“ podotkl starosta Svojšína Karel Petráň.