„Plemeno chebské straky se dříve celkem hojně chovalo od Domažlic přes Tachovsko, Chebsko až k Podbořanům a Žatci. Když jsem kdysi přišel do pohraničí, bylo tady hodně rozšířené. V minulých desetiletích ale skoro vymizelo,“ řekl nám chovatel.

Plemeno, jak vysvětlil, je v kresbě anglického voláče a patří mezi tzv. staváky. Chovají se v několika barvách. „Já mám modré, černé, červené, žluté a hnědé. Jsou to temperamentní a velice plodní holubi,“ vyjádřil se Rumplík.

V současné době se v regionu, ve kterém se chebské straky dříve chovaly, věnuje těmto holubů jen několik chovatelů. Kromě Stanislava Rumplíka to je jeden chovatel na Sokolovsku a jeden těsně za hranicemi v Německu. „Další chovatel v Německu, který se jim věnoval, pocházel z Plané na Tachovsku a měl jich asi pět set párů. Pak ale onemocněl, dostal nějakou alergii, a musel je všechny zlikvidovat,“ řekl nám chovatel. Toho především mrzí, že současní holubáři mají velice málo nástupců. „Kuba Šedivý, který je členem stříbrské organizace, je nadějný chovatel a šikovný kluk. Ale takových je hodně málo. klidně dám někomu pro začátek několik párů zadarmo, jen aby to naše chovatelství zůstalo zachováno,“ vyjádřil se Rumplík.