Od vylíhnutí malých opeřenců už uplynul nějaký ten týden, tak je možné provádět jejich kroužkování. Ne vždy se však ornitologové setkají s úspěchem v podobě umístěného kroužku na noze mláděte. Jeden z takových případů se odehrál v minulých dnech na Tachovsku. Jméno ptáka však záměrně neprozrazujeme. Hnízdo je v lese poblíž Boru a o víkendu se k němu vypravili ornitologové ze Záchranné stanice živočichů v Plzni a z Tachova.

Původně hnízdo upletli ptačí letci přirozeně vysoko ve větvích vysokých stromů. „Jenže to bylo před lety zničeno při těžbě dřeva. Umístili jsme tedy na strom poblíž umělou hnízdní podložku s hnízdem a už následující rok ji ptáci obsadili," sdělil Deníku Karel Makoň. O hnízdo ptáci svedli zřejmě boj. V minulosti totiž ornitologové našli pod uvedeným hnízdem vyhozené vejce a podle odborníků je toto právě důsledek soupeření. Loni se ornitologové s potomky ptáků odlétajících na zimu do Afriky nesetkali. Letos byli částečně úspěšní. „Našli jsme jedno relativně malé mládě. Zatím jsme ho nekroužkovali pro jeho stáří kolem sedmi dní," vysvětlil Makoň.

Čistě sněhobílá barva peří a nažloutlý zobák jsou charakteristickými znaky mláďat těchto opeřenců. V dospělosti však barvu zcela změní. Oproti jejich blízkým příbuzným, jejich mladí mají už odmala černé lemování křídel.

Na snímku už mládě v hnízdě.

Náš neznámý pták žije skrytým způsobem života a hnízda si staví v lesích vysoko ve stromoví a je přísně chráněn. „Přirozeného prostředí ale ubývá, jde o stabilní staré porosty, kácené těžebními společnostmi. Ptáky pak ruší při hnízdění stroje a to i v noci. Například u Kladrub jsou už dva roky dvě hnízda z těchto důvodů neobsazená," poukazuje na nešvar ornitolog.

Tito tažní ptáci jsou velice sledovaní a pokrok v dohledávání opeřenců v jižních zemích přinesl projekt Africká odysea, jejímž jedním z aktérů byl František Pojer. Zajíždí dodnes na Tachovsko kroužkovat a pozorovat tyto dlouhonohé ptáky. Pro lepší možnost identifikace ptáka se v současnosti používají barevné plastové kroužky umístěné nad patu doprostřed nohy. Ty lze snadno odečíst dalekohledem bez nutnosti ptáky chytat a tím je stresovat. Ornitologové neskrývají radost. „Máme množství hlášení z míst, kudy ptáci táhnou do letních sídel. Dokonce na tahová místa vyráží každoročně mnoho dobrovolných ornitologů s cílem nafotit nebo přečíst co nejvíce kroužků," dodal ornitolog s plzeňské stanice.

Poznali jste?
Mládě bílého opeřence se žlutavým zobákem ornitologové zatím neokroužkovali. Na lokalitu vyrazí do dvou týdnů a o výsledku budeme informovat. Poznali jste, o jakém druhu ptáka je řeč? Čí mládě je na fotografiích? Vaše odpovědi očekáváme na: antonin.hribal@denik.cz nebo osobně v redakci Tachovského deníku. Odpověď můžete také zaslat poštou. Autory prvních tří správných odpovědí odměníme.