Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sněhově bílý opeřenec je na kroužek malý

Bor - Hnízdo v lesích u Boru skrývalo překvapení v podobě jediného mláděte starého teprve asi týden. Ornitologové se na místo vypraví znovu

19.6.2013
SDÍLEJ:

ASI SEDM DNÍ STARÉ MLÁDĚ. Z náruče manželů Růženy a Karla Machačových z Tachova, kteří se ornitologii věnují dlouhá léta, putoval malý opeřenec zpět do hnízda. Při práci jim asistoval Miloš Paisker ml.Foto: DESOP

Od vylíhnutí malých opeřenců už uplynul nějaký ten týden, tak je možné provádět jejich kroužkování. Ne vždy se však ornitologové setkají s úspěchem v podobě umístěného kroužku na noze mláděte. Jeden z takových případů se odehrál v minulých dnech na Tachovsku. Jméno ptáka však záměrně neprozrazujeme. Hnízdo je v lese poblíž Boru a o víkendu se k němu vypravili ornitologové ze Záchranné stanice živočichů v Plzni a z Tachova.

Původně hnízdo upletli ptačí letci přirozeně vysoko ve větvích vysokých stromů. „Jenže to bylo před lety zničeno při těžbě dřeva. Umístili jsme tedy na strom poblíž umělou hnízdní podložku s hnízdem a už následující rok ji ptáci obsadili," sdělil Deníku Karel Makoň. O hnízdo ptáci svedli zřejmě boj. V minulosti totiž ornitologové našli pod uvedeným hnízdem vyhozené vejce a podle odborníků je toto právě důsledek soupeření. Loni se ornitologové s potomky ptáků odlétajících na zimu do Afriky nesetkali. Letos byli částečně úspěšní. „Našli jsme jedno relativně malé mládě. Zatím jsme ho nekroužkovali pro jeho stáří kolem sedmi dní," vysvětlil Makoň.

Čistě sněhobílá barva peří a nažloutlý zobák jsou charakteristickými znaky mláďat těchto opeřenců. V dospělosti však barvu zcela změní. Oproti jejich blízkým příbuzným, jejich mladí mají už odmala černé lemování křídel.

Na snímku už mládě v hnízdě.

Náš neznámý pták žije skrytým způsobem života a hnízda si staví v lesích vysoko ve stromoví a je přísně chráněn. „Přirozeného prostředí ale ubývá, jde o stabilní staré porosty, kácené těžebními společnostmi. Ptáky pak ruší při hnízdění stroje a to i v noci. Například u Kladrub jsou už dva roky dvě hnízda z těchto důvodů neobsazená," poukazuje na nešvar ornitolog.

Tito tažní ptáci jsou velice sledovaní a pokrok v dohledávání opeřenců v jižních zemích přinesl projekt Africká odysea, jejímž jedním z aktérů byl František Pojer. Zajíždí dodnes na Tachovsko kroužkovat a pozorovat tyto dlouhonohé ptáky. Pro lepší možnost identifikace ptáka se v současnosti používají barevné plastové kroužky umístěné nad patu doprostřed nohy. Ty lze snadno odečíst dalekohledem bez nutnosti ptáky chytat a tím je stresovat. Ornitologové neskrývají radost. „Máme množství hlášení z míst, kudy ptáci táhnou do letních sídel. Dokonce na tahová místa vyráží každoročně mnoho dobrovolných ornitologů s cílem nafotit nebo přečíst co nejvíce kroužků," dodal ornitolog s plzeňské stanice.

Poznali jste?
Mládě bílého opeřence se žlutavým zobákem ornitologové zatím neokroužkovali. Na lokalitu vyrazí do dvou týdnů a o výsledku budeme informovat. Poznali jste, o jakém druhu ptáka je řeč? Čí mládě je na fotografiích? Vaše odpovědi očekáváme na: antonin.hribal@denik.cz nebo osobně v redakci Tachovského deníku. Odpověď můžete také zaslat poštou. Autory prvních tří správných odpovědí odměníme.

Autor: Antonín Hříbal

19.6.2013
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov.
8

ZMĚNA: Výlov Regentu začíná až v pátek

Okresní derby mezi Planou a Borem vyhráli hosté, Planá je poslední

Tachovsko – Fotbalisté první krajské soutěže, 1.B třídy, mají za sebou další zápasy. Ty přinesly zajímavé duely a padaly pěkné branky.

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Plzeň - Čtyři prezidentské návštěvy stály hejtmanství už 1,3 milionu korun. 

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Tachov – Už včera začala částečná uzavírka jedné z velmi frekventovaných ulic v Tachově, a to Bělojarské ulice, která je hlavní dopravní tepnou na sídliště Východ.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Tachovsko - Ve středu 18. října najdete v Tachovském deníku prvňáky ze ZŠ Mánesova ve Stříbře.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení