VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sochu potrápily plísně i lišejníky, svatý Antonín Paduánský bude jako nový

Michalovy Hory – Na několika místech poškozena, obrostlá mechy a lišejníky a části úplně chybí. Tak nějak vypadala socha sv. Antonína Paduánského v Michalových Horách. Minulý čas je zde na místě, na zmiňované soše se právě v těchto dnech totiž provádí restaurátorské práce.

19.7.2016
SDÍLEJ:

KONTROLNÍ DEN se konal v úterý v Michalových Horách u barokní sochy svatého Antonína Paduánského. Sešli se zde zástupci městyse a Národního památkového úřadu spolu s restaurátorkou Martina Marie Niubó (na snímku). Foto: DENÍK/Antonín Hříbal

Chodová Planá, pod kterou hornické městečko patří, nechala sochu opravit. Restaurátorských prací se ujala akademická sochařka Martina Marie Niubó.

Barokní socha světce s Ježíškem na levé ruce stojí na bohatě zdobeném podstavci s reliéfem sv. Floriana. „Jedná se o velice kvalitní práci barokního umělce, jehož jméno bohužel neznáme. Socha je zajímavá i pro zbytky barevných historických úprav, včetně zlacení, které byly nalezeny zejména v záhybech draperie," uvádí k soše Marie Niubó a dodává, že ve spodní partii podstavce je datování 1736. „Socha včetně soklové architektury byla znečištěna a napadena četnými porosty řas, mechu a lišejníků, které destruktivně působí na povrch sochařské modelace a tím dochází k nevratným ztrátám na povrchu kamene," popisuje stav sochařka.
Socha byla i hodně poškozena a spodní část se skrývala pod nánosem zeminy. Části kamene napadly biologické organizmy. „Důsledkem těchto jevů docházelo k nevratným ztrátám sochařské modelace na soše i soklové architektuře, v posledních letech též došlo k výrazné ztrátě historických barevných úprav. Proto bylo restaurování sochy neodkladné," upřesňuje Martina Marie Niubó.

Na soše se pracuje od konce května a hotovo by mělo být letos v září. „Základním úkolem restaurování, je pozastavit destruktivní procesy na povrchu sochy a soklové architektury a obnovit výpovědní hodnotu historického sochařského díla, které je cenným dokladem barokní umělecké tvorby v regionu. Do této doby došlo k očištění, odstranění biologického napadení a konzervaci zachovaných zbytků polychromie. Došlo též k lokálnímu zpevnění kamene a doplnění poškozených částí sochařské modelace na soše i soklové architektuře," dodává umělkyně s tím, že „Následně bude řešena barevná korekce doplněných tvarů a spárování. Současně dojde ke zhotovení pozlacených replik atributů, zejména svatozáře sv. Antonína a Ježíška."

S těžkými pracemi umísťování kamenných bloků podstavce sochy a také při odstraňování nánosů zeminy pomáhali i místní obyvatelé.

Podnět k restaurování sochy přišel od Miroslavy Válové, starostky nedalekého Olbramova. Smlouvy, podklady a fotodokumentaci zpracovala místostarostka Chodové Plané Zdeňka Štěchová. „Ještěže byl zpracován návrh na restaurování z roku 2010 a Závazné posouzení ke kulturní památce od paní Dědové z odboru školství a kultury v Tachově v období od prosince 2015 do poloviny února 2016, kdy jsem podala žádost o dotaci z programu Zachování a obnova kulturních památek Plzeňského kraje," poukazuje místostarostka.

Po vyhodnocení žádostí byla přidělena na restaurování sochy sv. Antonína Paduánského dotace ve výši 100 tisíc korun.

Socha je poblíž bývalého Horního úřadu a na nedávno zřízené naučné stezce Dolování v okolí Michalových Hor, která návštěvníky zavede i k altánku s výhledem na hornické městečko.

Autor: Antonín Hříbal

19.7.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení