Veřejnost zaplavila vlna kritiky se zpožděním sociálních dávek. Tachovska se ale tato zpráva netýká a vše by mělo proběhnout jako vždy a bez jakýchkoliv problémů a komplikací.

„Státní sociální podpory odcházejí v dřívějším termínu, takže předpokládáme, že výplaty by měly být v pořádku a dorazit včas," informovala ředitelka úřadu práce v Tachově Marie Šimková.

Úřad práce neměl s vyplácením dávek problémy ani v minulosti.

„Nejsem si vědoma, že by se nám výplaty klientům zpožďovaly. To už musí jít opravdu o ojedinělé případy, kdy klient například předloží špatný účet nebo něco podobného. Ale rozhodně nemůžu říct, že bychom měli s výplatami nějaký problém," dodala.

Státní sociální podpora je v rámci práva sociálního zabezpečení státem organizovaná solidarita mezi občany. Ta  sloužící k překonání nepříznivých důsledků sociální události.

Je tvořena systémem státních dávek určených především rodinám s nezaopatřenými dětmi. Všechny dávky státní sociální podpory mají obligatorní charakter, hlavním kritériem pro přiznání některých z nich je příjmová situace rodiny.

Na úřadu práce je i Šárka Svěrková z Tachova. Ta potvrzuje slova ředitelky a nestěžuje si: „Žádný problém s podporou nemám. Vždy dorazí v termínu, jak má. To samé jako podpora v rekvalifikaci. Jsem tam zaregistrována od října a dostala jsem nabídku zařadit se do projektu od úřadu práce a Evropské unie Portfolio absolventa."

Systém státní sociální podpory poskytuje následující dávky: přídavek na dítě, rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, porodné, pohřebné a další.