Jako ocenění její práce s problémovou rodinou dostala od ní pozvání na galavečer Fashion for Kinds 2011 do Obecního domu v Praze. Akce se koná ve středu 2. listopadu a bude se na ní mimo jiné promítat medailon o práci Brožové, který s ní včera nadace natáčela.

„Přes chlapce, který byl přistižen při krádeži ve Stříbře, jsem se dostala k jeho rodině. V té bylo sedm dětí, žila ve dvou naprosto nevyhovujících místnostech v Ostrově u Stříbra,” vypráví kurátorka pro děti a mládež. „Začala jsem s rodinou spolupracovat. Když se všichni přestěhovali do Záchlumí, sehnala jsem oblečení pro děti a třeba také válendy. Jenže pak jsem od dětí zjistila, že dělají úkoly do školy při svíčkách, protože jim odpojili elektřinu. Otec nepracoval, děti neměly co jíst, dluh za elektřinu se vyšplhal na 16 tisíc. Došlo to tak daleko, že hrozilo umístění dětí do ústavní výchovy,” vzpomíná Brožová. Přemýšlela, jak rodině pomoci a pak uviděla v televizi dokument o Nadaci Terezy Maxové. „Tak jsem si řekla, že jim zkusím napsat, jestli by mohli této rodině pomoci. Ozvali se, rodině finančně vypomohli a od té doby spolupracujeme.” Brožová sehnala přes známé otci práci. „Když do ní nepřijde, hned mi telefonují a jedu si to s ním vypovídat,” usmívá se. Tři děvčata a čtyři kluci (prý jsou jak z hadích ocásků) ve věku od osmi do šestnácti let chodí do školy nebo do učení. Zdá se, že už je všechno v pořádku. „Pořád ale za nimi jezdím, teď už spíš jen z nostalgie.”

Práci s dětmi se věnuje Zdeňka Brožová celý život. Nejdřív byla 15 let v někdejším dětském domově v Zálezlech, 23 let dělá sociální pracovnici. „Ona by to na sebe neřekla, ale ještě dneska za ní jezdí děti z dětského domova. Už je jim i přes čtyřicet a pořád je to jejich teta,” prozradila na kolegyni Kamila Pánková. Dnes má Zdeňka v popisu práce problémové děti, například záškoláky i ty, kteří se dostávají do střetu se zákonem.

Důležitá otázka na konec. Co si vezme ve středu na sebe? „Oprášila jsem staré šaty, přece kvůli jedné akci nezruinuji domácí kasu.”