Se slzami v očích přijali loni v říjnu příznivci Karla Gotta informaci o jeho skonu.

Zlatý slavík a muž, který prodal během kariéry přes padesát milionů nosičů, zemřel 1. října. Symbolicky ho vyprovodili i obyvatelé Újezdu u Svatého Kříže. Vesnice na Rokycansku, kde umělec prožil dětství a rád se tam vracel. Ve stejném momentu, kdy se s mistrem loučili jeho nejbližší, uspořádali ve Svaťáku (jinak se obci v okolí neřekne) pietní akt.

„Pochopitelně u lípy, kterou jsme zasadili v době, kdy Karel těžce onemocněl. Chtěli jsme, aby mu strom dodával sílu,“ sdělila starostka Alena Manková. Zpěvák, který přispěl třeba na dětské hřiště nebo obci věnoval obraz, se netajil tím, že si v Újezdu vždycky báječně odpočine při setkání se sestřenicí a přáteli. Patřil mezi ně Václav Krhounek: „Karel byl úžasný člověk, perfekcionista. Obdivoval jsem na něm, jak měl všechno do detailů připravené.“

V lednu místní sledovali třídílný dokument režiséra Michala Herze Fenomén Gott. To už nabírala konkrétní obrysy myšlenka zastupitelů na vznik Svaťácké sednice. Půjde o muzeum v traktu hospody, kde bude jedna místnost patřit historickým dokumentům o Újezdu a další nezapomenutelnému zpěvákovi. Otevře se v sobotu 26. září od 14 hodin.