„Jedenatřicet vzorků, to je zatím nejvíc v historii soutěže. Všechny vzorky musíme ochutnat a ohodnotit od jedné do deseti,“ řekla nám předsedkyně osmičlenné ženské poroty Martina Matoušková. Úroveň letošních salátů byla, jak se členky poroty shodly, velice vysoká. Porota hodnotila kromě chuti také vzhled daného vzorku. „I když od každého salátu ochutnáváme jednu nebo dvě lžičky, vůbec to není jednoduché všechny vzorky posoudit,“ dodala Matoušková.

Nejvíce porotě chutnal vzorek číslo 21, který do pivnice Na Koupališti přinesl Josef Herda. „Posledních šest let se soutěže účastním pravidelně, ale ještě jsem nikdy nevyhrál,“ řekl nám. Speciální recepturu nemá, vítězství je podle něj spíše dílem náhody.

Těsně za Herdou skončili Jaroslav Filinger a Vladimír Mareček. V první desítce byl také Zdeněk Černý, který dlouho soutěžit nesměl. „Před lety jsem se přihlásil se salátem, koupeným v Jednotě a skončil jsem druhý,“ směje se. „Přiznal jsem se, a tak jsem dostal desetiletý zákaz účasti.“

Jestli se tradiční soutěž za rok uskuteční, je zatím ve hvězdách. „Rádi bychom tradici zachovali, ale pivnici, kde jsme v nájmu, čeká zřejmě rozsáhlá rekonstrukce. Takže ještě nevím, jak to dopadne. Pokud něco vymyslíme, určitě dáme včas vědět,“ vyjádřil se organizátor soutěže Antonín Matoušek.