Každý dub v aleji byl vysazen za jeden život z první světové války. Alej je zároveň častým turistickým cílem, stejně jako památník, u něhož město plánuje obnovení destiček se jmény padlých. V anketě soutěží rovněž Bezvěrovská alej nedaleko Boněnova, ovšem už na území sousedního kraje.

Soutěž Alej roku už osm let vyhlašuje organizace Arnika. V anketě letos soupeří 92 alejí z celé republiky. Pietní místo nad Černošínem, které zastupuje tachovský okres, je stále cílem procházejících, jezdí k němu pravidelně také němečtí sousedé. A místní tam chodili také i randit, jak uvedl původem černošínský Miroslav Cvrk. "Je to dominanta, která je celá léta pietním místem, ale také i místem setkávání se. A to nejenom za účelem piety, ale také jako součást klukovských výprav kolem Volfštejna a chodilo se tam i randit. Na všechny ty naše dětské výpravy k památníku i ke hradu moc rád vzpomínám," řekl Miroslav Cvrk.

Starosta města Černošína věří, že alej byla nominována právem. "Jde o krásné místo a právě ty duby tam vytváří zvláštní atmosféru. Jde o častý turistický cíl, na který se lidé ptají u nás v infocentru. Plánujeme také obnovení destiček se jmény padlých na kamenech, které památník lemují," uvedl Miroslav Plinclener.

Že by si alej zasloužila ocenění, si myslí také Jana Valovská z Černošína. "Je opravdu krásná ve všech ročních obdobích, v létě i zimě. Navíc, jak je v lese na úpatí Vlčí hory, tam má to místo výjimečnou atmosféru. Určitě by si nějakou cenu zasloužila," říká Valovská.