Organizátoři navázali na první ročník, který se konal loni a účastnily se ho také čtyři balony. Minulý rok se podařilo odletět skoro maximální vzdálenost, co lze z Kejžlic doletět. Vítěz David Línek s balonem OK-9009 přistál za 4.55 hodiny až u Jablůnkova ve vzdálenosti 245 km. „O letošní ročník byl větší zájem, ale měli jsme smůlu na počasí. Pro nevhodné počasí se podařilo letět až na čtvrtý termín, a tak opět byla nízká účast. Spíše tedy náhoda, kdo měl volno a možnost se zúčastnit,“ sdělil Deníku vzduchoplavec Vladimír Lacina, pilot horkovzdušných balonů a historik vzduchoplavby, který má nalétáno zhruba 1500 hodin jako velitel balonu a také účastník soutěže a předseda Balónklubu Praha, nejstaršího balónového klubu v republice založeného už v roce 1965.

Vítězem se stal pilot Michal Kubát z Prahy. „Pilot, který se soutěží příliš nezúčastňuje a ani v nich nevyniká. Spíše má rád trochu extrémní lety, například přeletěl Sněžku, létá přes Vysoké i Nízké Tatry a také v Alpách. Létal i přes polární kruh,“ poukázal předseda balónklubu. Michal Kubát doletěl tedy bezmála do vzdálenosti 220 kilometrů a přistál u Chebu. Druhý nejlepší výkon podal Miloš Kovář, který posadil svůj balón u Konstantinových Lázní a doplul tak do vzdálenosti 175 kilometrů. Pomyslný bronz získal Vladimír Lacina z Prahy, přistál u Krásné Hory nad Vltavou ve vzdálenosti 80 kilometrů od startu a na čtvrtém místě se umístil Tomáš Pirner z Chrudimi, překonal vzdálenost 69 kilometrů a s balónem dosedl u Nedrahovic.

Karneval v mateřince Prokopa Velikého v Tachově 2022
OBRAZEM: Děti si v mateřince užívaly karnevalového veselí

Zmiňovaný vzduchoplavec Miloš Kovář je přímo z Kejžlic a zároveň hlavní organizátor akce. „A protože je také v blízkosti Lipnice nad Sázavou, kde Jaroslav Hašek tvořil svoji nejznámější knihu o vojáku Švejkovi a také proto, že tam stále žijí potomci slavného spisovatele vnuk Richard a pravnuk Martin, tak takhle vznikl i název této soutěže,“ vysvětlil původ názvu soutěžního balónového klání.

Solidarita s Ukrajinou, vlajka na koši balónu

Účastníci také symbolicky vyjádřili solidaritu s Ukrajinou a podporu jejich boje proti velkému agresorovi. „Proto jsme si pod každý koš pověsili velkou ukrajinskou vlajku a první tři kilometry jsme letěli ve výšce 150 metrů nad zemí, kde byl velice slabý vítr. Teprve potom se začalo soutěžit a balony vzlétly do hladiny, kde dle meteorologické předpovědi byl nejsilnější vítr v tom nejvhodnějším směru, abychom dosáhli co největší vzdálenosti na území naší republiky,“ dodal pilot balónu Vladimír Lacina s tím, že ideální výška letu se při soutěži pohybovala mezi 1200 a 1800 metry nad mořem.

Putovní pohár Jaroslava Haška je soutěž v letu horkovzdušných balonů na největší vzdálenost, kde soutěžní oblast je ohraničena hranicemi České republiky. Organizátoři uvádí, že jde o "malý Gordon-Bennett". Pohár Gordon-Bennetta je nejstarší, nejnáročnější a nejprestižnější soutěží plynových balonů (od roku 1906), kde soutěžní oblastí je celý kontinent. Pravidla jsou takto velice jednoduchá, ale vlastní provedení už tak jednoduché není.