„Místní restaurace budou až do neděle 9. října nabízet speciální Jablečné menu. Zabijačkové speciality s jablečným křenem, domácí zvěřinovou paštiku na jablkách s brusinkami nebo kuřecí prso na skořicovém jablku, nebo restovaná husí játra s jablky, to vše je možné si do neděle objednat v několika restauracích na Konstantinolá­zeňsku,” informoval v úterý Deník Jan Florian z Místní akční skupiny Český Západ – Místní partnerství.

Letošní devátý ročník Slavností jablek obohatil také konto občanského sdružení Pomozme si sami, které pořádá sbírku na obnovu hradního areálu na Krasíkově.

„Hned u vstupu do areálu měli návštěvníci možnost přispět do veřejné sbírky na obnovu hradního areálu, pořádané občanským sdružením Pomozme si sami. Letošní výtěžek sbírky činí 29 624 korun. Spolu s výtěžky ze dvou předchozích let, v úhrnu půjde o částku překračující sedmdesát tisíc korun, jej sdružení daruje obci Kokašice jako příspěvek na vybudování vyhlídkové plošiny na zřícenině hradu Švamberk. Turisté by se tak do kraje pod Krasíkovem mohli rozhlédnout už příští rok,” doplnil Florian.

Součástí programu Slavností jablek bylo několik výstav a samozřejmostí byly produkty z jablek.

Návštěvníci mohli ochutnat čerstvě vylisovaný mošt, připraveny byly jablečné koláče a buchty, jablka v županu, placky s jablečnými povidly, křížaly, grilované maso v jablečné marinádě, jablečné čaje, jablečná pálenka. Do tradiční soutěže o nejchutnější a nejhezčí jablečný štrúdl bylo přihlášeno 25 závinů. „Ten nejhezčí připravila dle sedmičlenné odborné poroty Štěpánka Janotová z Plzně, ten nejchutnější Anna Alexová z Bezdružic,” uvedl Florian.

Již poněkolikáté se slavností zúčastnil také partner Aliance obcí Steinwald, který pro návštěvníky připravil ochutnávku bavorského piva, domácího chleba a kapřích pochutin.

„V odpolední části programu byly slavnostně uděleny certifikáty dvaceti místním řemeslníkům, které je opravňují k užívání značky Místní výrobek ze západu Čech Certifikací této skupiny řemeslníků se nám podařilo téměř zdvojnásobit počet nositelů značky, což svědčí o zájmu řemeslníků i veřejnosti o regionální řemeslnou produkci,“ řekl dále Jan Florian.

Přehled řemeslníků se koncem října objeví na internetových stránkách místní akční skupiny.

Na Krasíkově bylo veřejnosti také poprvé představeno logo grantového programu Mikroregionu Konstantinolázeňsko s názvem Haranti. „Nové logo symbolizuje stromy, ale také ruce dětí, které mohou bořit i tvořit. Slovo harant také dříve znamenalo černý kohout, jehož červený hřebínek můžeme v logu také vidět. Název programu celkově trochu provokuje, neboť odkazuje nejen na neukázněné děti, ale i na všestrannou renesanční osobnost Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Cílem našeho grantového programu je podporovat aktivity místních dětí a mládeže, které je povedou k aktivnímu trávení volného času a budou v nich pěstovat pozitivní vztah k našemu regionu,“ vysvětlila poradkyně mikroregionu Miroslava Válová. Logo bylo zpracováno na základě návrhu Klaudie Křížové z Černošína, který vzešel ze soutěže dětí z místních základních škol.