Kdo by jel například z Tachova na vyšetření či na plánovaný zákrok do stodské nemocnice a zvolil by cestu veřejnou dopravou, musí počítat s hodinami trmácení. Nejrychlejší je cesta autobusem v 6:48 z Tachova do Plané, tam je ale třeba počítat s pěším přesunem na nádraží, pak vlakem do Stříbra a odtud opět pěšky z nádraží na autobus, který jede už přímo do Stodu.

Ideální by bylo oslovit studenty, třeba právě
z Tachovska. Často jezdí na praxi úplně mimo kraj. Rozhovor s ředitelem Stodské nemocnice Alanem Sutnarem najdete ve středečním tištěném vydání Tachovského deníku.

Dvě přesedání a dva pěší přesuny, přesto „jen" hodinu a půl na cestě. Jinými spoji je to z Tachova do Stodu kolem dvou hodin. Podobně složitě se cestuje třeba z Boru, o něco kratší to mají ze Stříbra. A pro obyvatele malých vesnic je třeba připočítat ještě dopravu z jejich vesnice.

Podle představitelů kraje by se ale zavedení přímého spoje nevyplatilo. „Jednou už se přímé spojení zkoušelo, asi tak před šesti lety. Tehdy fungoval autobus z Tachova přes Stříbro a Kladruby do Stodu. Tento spoj jezdil ale jen dva roky, protože jím skoro nikdo necestoval," řekl Deníku starosta Tachova a krajský radní Jiří Struček.
Autobus jezdil třikrát týdně, také o víkendu. „V průměru spoj využívali dva, tři cestující. Po prvním roce provozu byl ještě prodloužen do Plzně, s předpokladem, že snad tuto možnost přeci jen lidé využijí. Autobus ale opět jezdil skoro prázdný, tak byl spoj zrušen," dodal Struček.

V případě obnovení lze podle jeho předpokládat, že by to dopadlo stejně. Pacienti tedy cestují do Stodu na různá vyšetření autem, je to rychlejší, s využitím dálnice trvá cesta z Tachova zhruba půl hodiny.

Toho si je vědoma i nemocnice. „Proto jsme loni vybudovali u nemocnice alespoň novou parkovací plochu, aby mohli lidé parkovat lépe a bezpečněji než před tím," potvrdil Deníku ředitel nemocnice ve Stodu Alan Sutnar s tím, že plochu využívají hlavně ambulantní pacienti.