Naše členská základna stárne, za zemřelé členy těžko nacházíme náhradu, mládež nemá zájem. Takové povzdechnutí je možné slyšet na schůzích mnoha zájmových organizací, především pak mezi zahrádkáři, chovateli a včelaři.

Na příklad v Bezdružicích se ještě před dvěma a půl lety obávali, že tamní organizaci Českého svazu chovatelů hrozí zánik. Starší členové navždy odcházeli, nové se nedařilo získat.

„Naštěstí zatím stále přežíváme," řekla Deníku v pondělí předsedkyně organizace Lenka Vojtěchová. „Získali jsme dva nové členy, ale zase jsme o dva členy přišli. Je nás teď deset," dodala.

Bezdružická organizace už nemá žádného chovatele z řad mládeže. „Jedna slečna dovršila nedávno osmnáct let, takže už se nepočítá mezi mladé chovatele, ale mezi dospělé," dodala Vojtěchová.

Děti o členství a práci mezi chovateli většinou nemají zájem. „A těm, které by zájem třeba měly, to zase nedovolí rodiče, protože na to třeba doma nemají podmínky," vysvětlila chovatelka.

Její slova potvrdila Zdeňka Kantová z organizace Českého svazu chovatelů ve Stříbře. „Menší zájem z řad mladých chovatelů byl vidět třeba nedávno na soutěži pro děti. Přihlásilo se jich pět, shodou okolností všechny z Černošína," uvedla.

Zatím stále je poměrně velký zájem o chovatelské výstavy. Ta bezdružická byla před dvěma roky také v ohrožení, zatím se ale katastrofický scénář nenaplnil, výstavy od té doby byly a pravděpodobně se uskuteční v říjnu i ta letošní. „K nám na výstavy lidé chodí rovněž, včetně dětí, kterých přichází dost. Ale těch, které by se chovatelství věnovaly aktivně, je málo. A často jim to nedovolí rodiče," doplnila Kantová.

O něco málo optimističtější situace je mezi včelaři. „Obecně se v rámci České republiky tvrdí, že problém s členskou základnou je. Že staří členové umírají a nové se získávat nedaří. V tachovském okrese naštěstí taková situace zatím není," řekl Deníku včelař Jan Krabec ze Stříbra. „Na Tachovsku zaznamenáváme i kladné příklady, odvíjí se to především od činnosti základních organizací. Činná organizace dokáže podnítit zájem lidí a tím se rozšiřuje a hlavně omlazuje členská základna," dodal Krabec s tím, že mladí včelaři z Tachovska vozí medaile z různých soutěží.

Prudký pokles včelstev a chovatelů byl v Česku – i v zahraničí – zaznamenán v devadesátých letech. Příčinou byly podle Krabce především společenské změny, zatímco v zahraničí to byl převážně zdravotní stav včelstev.

„V našem okrese klesl počet včelstev z tehdejších přibližně dvacet tisíc na necelých deset tisíc. Situace je ale v posledních letech naštěstí stabilizovaná, členská základna neklesá a počet včelstev také ne," dodal.

Stav členské základny kolísá také v zahrádkářských organizacích. Tam tvoří většinu senioři. Mezi nejmladší členy patří lidé kolem třiceti let.
„Před nedávnem se prodávaly zahrádky, tak se hodně členů tachovské základní organizace odhlásilo, protože mají zahrádky soukromě a nechtějí být členy," sdělila Marie Multušová z tachovského Českého zahrádkářského svazu. „Mladí také rádi přijdou a řeknou, že chtějí být zahrádkáři, ale těch je opravdu velmi málo," dodala s tím, že zájem jeví překvapivě cizince. „Přistěhovala se sem řada lidí z Ukrajiny a někteří už projevili zájem stát se aktivními členy naší organizace," uvedla Multušová.