„Je to úžasné se po tolika letech vidět, a i přesto, že to je tak dlouho, pořád si máme co říci, máme nač vzpomínat,“ říká Miloslava Cigániková, která na setkání dorazila ze Sokolova. „Ale naprostá většina z nás zůstala po škole dál na Tachovsku a v okolí a žijí zde.“

Z Michalovců ze Slovenska dorazila Vlasta Stanak. Patnáct let žila a pracovala ve Spojených Státech, kde naposledy byla loni. „Setkala jsem se tu dnes se svojí nejlepší kamarádkou ze školy, a to po padesáti letech. Poznala mne, hned mávala, když mne viděla.“ Paní Vlasta i krátce zavzpomínala na osudného 11. září 2001, kdy byla svědkem událostí. „Když jsem dostala pozvánku na setkání spolužáků a viděla datum, hned se mi připomnělo, co se v ten den stalo v Americe. Po útoku pak všude byly plakáty s nápisem Bůh ochraňuj Ameriku, vidím to jako dnes.“

9C v Plané v roce 19719C v Plané v roce 1971Zdroj: Archivní snímek

Na některé příběhy ze školních lavic se nedá zapomenout a jsou radostí při vyprávění. „Moc ráda jsem kamarádila s kluky, s Láďou, Kájou a Pepíčkem. Kája o přestávkách chodil ve třídě po rukách, a to jsem úplně zbožňovala…“ vzpomíná paní Miloslava.

„Byli jsme taková normální průměrná třída, řešili běžné školní věci, hlavně ale nikdo nebyl vulgární a sprostej,“ dodává Josef Makrlík.

Nad fotkami ze školních vydrželi někteří vzpomínat až do půlnoci.

Na setkání dorazily také dvě třídní učitelky, které od „svých dětí“ dostaly květiny. Hana Nováková jako třídní 9.B a Alena Havlová z 9.C.

Spolužáci devátých tříd z Plané se setkali už před deseti lety, a to ve škole na náměstí. Tehdy opět zasedli do lavic své původní třídy.