„Policisté pro mě v noci přijeli domu, abych se na tu spoušť jel podívat. Viníci byli v té době už zadrženi. V sobotu ráno jsme to se školníkem likvidovali. Pomocí ředidla jsme barvu setřeli ze skel. Na fasádu jsme dostali speciální přípravek, který sprejovou barvu rozpustil. Šlo o nevhodné nápisy adresované členovi pedagogického sboru. Mladíci také nakreslili nevhodné obrazce,“ řekl Deníku ředitel školy Zdeněk Hnát.

Dále uvedl, že se jednalo o dva mladíky, kteří v červnu opustili školu. „Rodiče jednoho z aktérů se osobně dostavili a chtěli obrazce na své náklady uhradit. Škody zatím nebyly vyčísleny. V nejbližších dnech nám firma část zničené fasády opraví,“ doplnil Hnát.

Policie byla přivolána občany, kteří bydlí v panelovém domě naproti škole. „Na místo přijela hlídka měststké policie. Když je mladí sprejeři spatřili, skočili do blízkého křoví. Marně. Městká policie viníky zadržela a předala je policii státní,“ řekl ředitel Hnát.

Policie ale zatím neeviduje nárůst činů sprejerů. „Čas od času evidujeme posprejované zdi, nebo hradby, ale zatím se tyto skutky na Tachovsku nijak nerozmohly,“ informoval tiskový mluvčí tachovských policistů Václav Blahník.

Se sprejery nemají dobré zkušenosti ani ostatní školy na Tachovsku. „Před lety nám vandalové pokreslili fasádu přístavby. Čas od času se stane, že po víkendu se na fasádě školy objeví malý obrázek, který školník zatře. Ale pak už jsme to nechali být a obrázky se zatím nemnoží,“ řekla ředitelka tachovské základní školy v Kostelní ulici Jaroslava Metličková.

Stejnou zkušenost mají i v další tachovské škole, v ulici Hornické. „Ano, my tuto zkušenost máme také. Dvakrát nám posprejovali vnější zdi tělocvičny. Namalovali malé obrázky, přetřeli jsme to. Zajímavé bylo, že se ale viník přišel sám přiznat,“ řekl ředitel základní školy v Hornické ulici Radek Červený.