„Kupujeme benzín pro dva křovinořezy, bubnovou sekačku a naftu pro traktor. Kvůli zdražení ropy budeme na konci roku asi ve schodku, protože se zdražením o tři až čtyři koruny na litr pohonných hmot nikdo při sestavování rozpočtu nepočítal,“ říká starosta Benešovic Miroslav Janča.
Podle Janči obec nebojuje s rostoucí trávou, ale se zelenou pohromou. „Letos mi na sekání nestačí dva lidi od úřadu práce, musel jsem najmout ještě dva brigádníky,“ říká.

Jestliže Benešovičtí dříve tankovali do svých šesti kanystrů Natural 95 za 31,50 Kč, platili na pumpě 3780 korun. Dnes, když stojí litr bezolovnatého benzinu 34,50 Kč, vyjde naplnění oněch šesti kanystrů na 4140 korun. Rozdíl je 360 korun.
Tráva neroste jako divá pouze v Benešovicích. Podobně na tom jsou třeba v Bezdružicích. „Letos je to horší než loni. Kvůli teplému a vlhkému jaru roste tráva víc,“ uvedl starosta Bezdružic Jan Soulek.

Také v městě na severovýchodním cípu Tachovska se udržování zeleně prodraží. O kolik, to zatím vedení obce neví. „Na konci června vždycky děláme účetní rozbor uplynulého pololetí, tak uvidíme, jak na tom jsme. V souvislosti s tím budeme také hledat řešení, jak najít úsporu,“ doplnil Soulek.
Starosta Bezdružic připustil, že v rozpočtu města na letošní rok se vyšší náklady na údržbu zeleně určitě poznají. „Ale trávu prostě nemůžeme na veřejných prostranstvích nechat přerůst, musíme zeleň udržovat,“ dodal starosta.

Zákazníci v příhraničí nakupují jedny z nejdražších pohonných hmot v republice, kvůli společné hranici s bohatým Německem.
„Ceny se stanovují podle regionálních charakteristik. Cenu nafty proto určila naše společnost pro Tachovsko na 34,50 Kč. Ovšem třeba na Mariánskolázeňsku platí zákazník ještě více, jde o lázeňskou oblast s velkým množstvím zahraniční klientely,“ prozradil Deníku zaměstnanec čerpací stanice v Zadním Chodově.

Nejlevnější benzín Natural 95 se dá na Tachovsku koupit v areálu zemědělské společnosti Agročas Částkov.
„Litr u nás stojí pouze 32,60 Kč, nemáme totiž žádné přemrštěné marže,“ potvrdil ředitel firmy Miroslav Bečvář.
Také jemu, coby řediteli velké zemědělské společnosti, dělá zdražení nafty starosti. „Náklady na hospodaření neustále rostou, vždyť vloni jsme kupovali naftu o šest korun levněji,“ říká.