Problémem je, že na stavění už členové nemají síly. Obec chtěla stan koupit, ale prodejní cena se zdá některým zastupitelům vysoká. „Cena pod sto tisíc připadá celému občanskému sdružení nízká. Stan, který měl pořizovací hodnotu 175 tisíc korun, k tomu pódium za 75 tisíc korun, nechceme prodat s cenou pod sto tisíc korun," uvedl starosta obce Pavel Ryba.

Občanské sdružení Pernolec chce párty stan prodat, protože už na něj nemá sil. „Dříve jsme měli dohodu s hasiči, kteří se o stavbu a skládání stanu postarali pod finančním příspěvkem pět tisíc korun. Toto ocenění jsme zvýšili na šest tisíc korun, ale dobrovolní hasiči už stan stavět nechtěli ani za šest tisíc korun. Bohužel, jsme se tedy nedohodli," poznamenal starosta. „V občanském sdružení máme řadu starších občanů, kterým nestačí síly. Ženy, které nemohou se stavěním pomoci. Nebo jsou ve sdružení lidé, kteří nemají tolik času. Všichni jsme se společně domluvili, že by obec mohla párty stan využít. Jako občanské sdružení jsme stan několikrát půjčovali a vydělali jsme si tím dost peněz."

Stan na kulturní akce je podle starosty obce vcelku nezničen a za částkou sto tisíc si stojí: „Jsem jeden z těch, který stan stavěl nejvícekrát. Nosná konstrukce je absolutně neporušená, některé spojovací prvky nejsou úplně zdravé."

Kdy bude zasedat Občanské sdružení Pernolec, jeho členové v této době neví.

S koupí sbor dobrovolných hasičů couvl. Cena je podle nich nesmyslně vysoká a spoustu peněz padne i na opravu. „Stan jsme chtěli koupit jako obec od Občanského sdružení Pernolec s tím, že ho budeme využívat v obci. Jenže když jsme ho stavěli, tak jsme zjistili, že není zrovna ve stavu, který byl dříve a rozhodli jsme se, že by se mohl koupit pro sbor dobrovolných hasičů, který by si na toto financování našel sponzora. To ale s tím, že bude kupní cena nižší, ale rozhodně ne sto tisíc. Protože by se do oprav muselo zainvestovat kolem dvaceti tisíc korun, než by nějak vypadal. Jde jen o odhadnutou částku," vysvětlil zastupitel obce a zároveň jednatel sboru dobrovolných hasičů Radek Kubáník.

Podle dobrovolných hasičů jsou nejvíce porušeny samotné plachty, potrhaná oka na plachtách, gumové držáky a úchyty jsou také utrhané. A už nyní je veliký problém stan natáhnout. „V případě, že se nedohodneme, tak zvažujeme pořízení tří menších teleskopických stanů, dají se na sebe napojovat a manipulace je jednoduchá. Tyto stany by se popřípadě přizpůsobily podle velikosti akce a potřeby velikosti stanu. Nejhorší je, když se stan půjčí, člověk si to postaví a nechová se k tomu jako ke svému. Poškození vzniká v naprosté většině při stavění a bourání. Skladováním určitě ne," ukončil Kubáník.