Ti si měli opravdu z čeho vybírat – vystoupení šermířů, siláka Železného Zekona, divadélko pro děti, historické písně a melodie. Náladu umocnily i stánky, kde se prezentovala historická řemesla a netradiční výrobky. Čestné místo mezi nimi měl stánek, v němž nabídku připravili žáci a učitelé zdejší základní školy. Výtěžek z prodeje zboží totiž putoval na velmi zajímavou záležitost.

„Uzavřeli jsme adopci na dálku. Podporujeme keňskou dívku Mathinu Munywoki,“ uvedl zástupce ředitele školy Pavel Nový. Všechno v roce 2007 vymyslela tehdejší devátá třída. Z nabídky humanistického centra si žáci vybrali Mathinu, která se narodila v roce 2000, pochází z chudé zemědělské rodiny a má pět sourozenců. Tehdy žáci uspořádali sbírku a děvče mohlo jít v září poprvé do školy. Od té doby chodí do Keni z Kladrub peníze na každý školní rok a dokonce zbyde i na kolo nebo zdravotní pojištění. Děvče se prý učí dobře, pravidelně o tom informuje dopisem a namalovanými obrázky.

Prodej vlastnoručně zhotovených výrobků při jarmarcích na nádvoří kláštera je jednou z cest, jak získat pro Mathinu peníze. „Vyrábí je děti i učitelé při vyučování a pak při takzvaných projektových dnech,“ řekl Pavel Nový. Nejvíc prý škola prodá při vánočních a velikonočních jarmarcích. „ Lidé už dokonce na naše výrobky čekají, aby si jimi mohli vyzdobit domácnosti,“ pochlubil se.