Ve stříbrském kině Slavia se sešli vyznavači přírodních krás, aby si poslechli vyprávění a prohlédli fotografie třiatřicetiletého Jana Travníčka. Ten si splnil sen a vydal se se svými přáteli do Pakistánu s jasným cílem. Zdolat vrchol osmitisícovky Gasherbrum I. ležící 8068 metů nad mořem. „Tento nápad vznikl někdy letos na jaře," uvedl Jan Trávníček.

Zformovaly se dvě skupiny lidí, plzeňská sekce tvořila HUMI Outdoor team, kde byli Jan Trávníček, Martin Liška, Jakub Vaněk a Kamil Havlíček. Pražskou sekci tvořili Mára Holeček se Zdeňkem Hrubým, kteří se chtěli pokusit o prvovýstup na Gasherbrum dosud neslezenou cestou v jihozápadní stěně, jejich projekt nesl název Klättermusen New Decision. "Pražáky ještě doplňovali David Knill a Jarda Netík, kteří měli stejný cíl jako my, totiž vystoupit na vrchol klasickou výstupovou cestou,“ pokračoval ve vyprávění Trávníček. „Nebylo to jednoduché vše přichystat a zorganizovat, podobné akce se většina z nás účastnila poprvé. Museli jsme dát dohromady lezecký materiál, zajistit mediální podporu, na všem se domluvit a naplánovat. Do toho jsme se ještě snažili trochu si zvednout kondičku,“ usmíval se stříbrský horolezec.

Boj s obavami

Nakonec vše klaplo a 6. července se všichni sešli na letišti. Ačkoliv se těšili, přesto bojovali i s obavami. „V době našeho příletu ještě dozníval konflikt v údolí Svát, a bezpečnostní situace celkově nebyla považována právě za dobrou. Nicméně jsme se s žádnými potížemi nesetkali, Islamabád působil dojmem moderního bedlivě střeženého města, všude byli vojáci a hlídky,“ vysvětloval Trávníček a hned doplnil další podrobnosti. „Městem Skardu na severu země, kam jsme se přesunuli letadlem Pakistan International Airlines, projdou snad všechny horolezecké expedice mířící na pakistánské velikány. Je zde řada obchodů s horolezeckým vybavením, potkáte i hodně cizinců. Nás zde čekalo přebalení věcí z carga, nějaké drobné nákupy, a pak přesun jeepy do vesničky Askole," řekl horolezec.

Obdiv patří vesničanům

Odtud expedice vyrazila na pětidenní trek do base campu pod Gasherbrumy. Vedl po ledovci Baltoro, a je považován za jeden z nějkrásnějších na světě. "Vycházelo s námi osmdesát nosičů, do base campu bylo potřeba dopravit zásoby a vybavení. Byli to vesničané všech věkových kategorií, a za jejich výkony jim náleží patřičný obdiv. S naprostým minimem co se týče nároků na stravu a nocleh dokázali po horách chodit stejně rychle jako my, a to nesli zhruba dvojnásobnou, ne-li trojnásobnou zátěž,“ obdivoval Jan vesničany.

Počasí nedovolilo výstup

Trek vedl okolo Trango towers, Masherbrumu, skupiny míjely osmitisícový Broad peak. V místě zvaném Concordia, kde se stékají čtyři ledovce, se všechny uchvátil pohled na majestátní K2. „My jsme pokračovali z Concordie ještě dále, pod Gasherbrumy. Gasherbrumů je několik, odlišeny jsou čísly," pokračoval Trávníček a dodal, že nejznámější jsou I. a II., oba osmitisícové vrcholy. "V bace campu bylo několik dalších expedic, kromě nás i Španělé, Korejci, Íránci, polská výprava a další. Většina již se o kopce pokoušela od června, v den našeho příjezdu však ještě na vrcholu nikdo nebyl, důvodem bylo nestabilní počasí," konstatoval.

Pět minut na vrcholu osmitisícovky

Horolezci zvolili pro výpravu termín koncem sezóny, neboť zkušenosti z minulých let nasvědčovaly tomu, že počasí by mělo být stabilnější. "Začala dřina, lezení na kopec. Během měsíce stráveném na kopci jsme postupně vybudovali výškové tábory, zásobili je plynovými bombami a jídlem, aklimatizovali se. Díky skutečně dobrému počasí se podařilo čtyřem z nás, Davidovi Knillovi a Jardovi Netíkovi, mně a později sólo výstupem i Márovi Holečkovi, vystoupit na vrchol klasickou výstupovkou. Pokus Máry a Zdeňka jihozápadní stěnou se bohužel nevydařil," obsáhle popisoval horolezec výstupy s dodatkem, že oba dosáhli úctyhodné výšky 7300 metrů.

„Moc dlouho jsme tam nepobyli, byla tam velká zima, foukalo a nebyl zrovna čas na nějaké kochání. Ale mně těch pět krásných minut za to stálo, nešlo jen o výstup na vrchol, ale i o to, co předcházelo, cílem vlastně byla cesta k cíli,“ usmíval se šťastně Jan Trávníček.

Všechno dobrý

Nejen vrcholové výstupy jsou koníčkem rodáka ze Stříbra. „Celkově je mým základním koníčkem sport, hodně běhám, jezdím na kole, také na běžkách, mám rád dobrou muziku a stíhám i řadu dalších věcí,“ říká „Tráva“, jak jej oslovují přátelé.

Maminka má pro záliby svého syna pochopení. „To víte, že se o něj také hodně bojím, ale snažím si to nepřipouštět. Vždycky zavolá nebo přijede, nahlásí svou oblíbenou větu – všechno dobrý, otočí se na podpatku a už je zase pryč,“ povzdechla si Jana Trávníčková. Že neposedí, to potvrzují i jeho přátelé. „Tráva, to je prostě workoholik, ten neodpočívá, má toho strašně moc. Ale nejdůležitější je, že je to opravdu kamarád do nepohody,“ chválili jej Plzeňáci.