Staré Sedlo, Obora – Ve všech jednapadesáti obcích a městech tachovského okresu vyhrál první kolo prezidentských voleb Miloš Zeman. Našly se ovšem obce, kde jeho podpora byla výrazně vyšší, než je celkový volební výsledek. Zemanův soupeř pro druhé kolo byl sice ve většině obcí druhý, ale jen v několika málo z nich získal více procent hlasů, než v celkovém součtu za tachovský okres.
Takovými dvěma obcemi s výraznou podporou jsou Staré Sedlo a Obora. Každá na různých koncích okresu, vzdálené od sebe kolem čtyřiceti kilometrů. Ale jedno mají společné. Volební účast zde výrazně převyšovala okresní průměr.

STARÉ SEDLO
Když sjedete z hlavní silnice, do Starého Sedla vás zavede klikatící se úzká okresní silnice. Je úterý dopoledne, sychravo, sníh taje.
Miloš Zeman tu v prvním kole získal 91 hlasů (73,4 %). Druhý Michal Horáček měl hlasů jen dvanáct a Jiří Drahoš ještě o jeden méně. Že se blíží druhé kolo prezidentských voleb, byste tady nepoznali, volební plakáty byste hledali marně. Na dřevěné desce je pozvánka na hasičskou schůzi, která bude tento víkend, několik oznámení, že se ztratili pejsci. A starší pozvánka. Jinak prakticky nic. Centrum vsi je liduprázdné, ale za okny pošty a obecního úřadu se svítí.

Také naproti úřadu, v domě, kde je hospoda i obchod, se svítí. Otvírám dveře, dýchne na mě atmosféra vesnických obchůdků. Po chvilce přichází prodavačka a spolumajitelka v jedné osobě. Ptám se na prezidentské volby a se zkušenostmi z mnoha podobných reportážních cest čekám odmítnutí. Ale Anna Burešová mne příjemně překvapuje. „Můj názor na prezidenta je jednoduchý. Volím Miloše Zemana z toho důvodu, že je zastáncem nepřijetí eura a nechce tady migranty.“

Ve Starém Sedlišti se uskutečnila diamantová svatba manželů Tichých.
FOTOGALERIE: Svazek manželů Tichých je diamantový

Od výsledku voleb si slibuje především toto: „Stávající prezident, pokud se znovu stane prezidentem, bude určitě usilovat o to, co slibuje. Myslím si, že se asi jinak moc nezmění.“ Ačkoliv je provozovatelka obchodu voličkou současného prezidenta, osobně jej neviděla. „Navštívil sice náš okres v uplynulých pěti letech několikrát, ale nevyšel mi čas, abych se na setkání s občany jela podívat,“ dodává.

Procházím se ke kostelu a potkávám starší paní. „Vy se budete určitě na něco ptát, ale já nechci odpovídat,“ říká, když se jí pokusím naznačit otázku. Ale pak přeci jen něco řekne: „Volila jsem Zemana, protože je mi takový bližší. A teď ho budu volit znovu. Ale víc vám neřeknu,“ nechce prozradit ani své jméno a o fotografii ani nemluvě.

Usedám do auta a směřuji na opačný konec okresu – do 'Drahošovy' Obory.

OBORA
Obora je obcí, kde Jiří Drahoš získal jako v jediné obci v tachovském okrese více než třicet procent hlasů. Konkrétně 31,64. Sice tady také vyhrál Miloš Zeman, ale rozdíl mezi Zemanem a Drahošem činil pouhých deset procent. Ani tady, stejně jako ve Starém Sedle, nevidím žádný plakát či billboard, který by upozorňoval, že už v pátek a v sobotu zvolíme prezidenta. A to se Obora může pochlubit jednou z nejvyšších volebních účastí. V prvním kole zde přišlo 72 procent voličů, přičemž okresní průměr je 54 %.

I tady je pusto a prázdno. Ves je rozložená na východním svahu nad přehradou Lučina, je tu spousta novostaveb, Obora se rozrůstá. Nechávám redakční vůz u obecního úřadu a opraveného kulturního domu a brodím se tajícím sněhem nahoru do starší části vsi. U jednoho domu oslovuji starší ženu. „Já jsem volila Zemana, protože ho mám ráda,“ říká mi, ale nechce vůbec slyšet o tom, že by řekla svoje jméno, nebo se dokonce nechala vyfotit. „A pokud budu v pořádku, budu volit i ve druhém kole a zase Zemana,“ dodává paní a mizí v domku.

O pár desítek metrů dál se snažím přehlušit štěkající psy a otázku k volbám dávám pánovi středních let. „Já ale volím v Mariánských Lázních. A volil jsem Zemana. Jestli půjdu k druhému kolu, to ještě nevím,“ odpovídá do štěkotu psů.

Stánek tachovské MKS na brněnském výstavišti lákal k návštěvě Tachova.
Tachovsko lákalo turisty na brněnském veletrhu k návštěvě památek ve stylu retro

Opět mířím dolů k obecnímu úřadu a zvoním u jednoho z domů. Po chvíli vylézá starší muž v montérkách. Když mu řeknu, co bych se od něj rád dozvěděl, zprvu odmítá. Ale pak se rozpovídá, i když prosí, abych nezveřejňoval jeho jméno. „Víte, já k volbám nechodím. Politiku sleduju, ale jsem znechucený. Ani teď u prezidentských voleb jsem nebyl. Jestli půjdu ke druhému kolu, to ještě nevím, ale spíše asi ne. Pokud bych šel, dal bych hlas Drahošovi. Zemana už známe, za minulých pět let se moc dobře neprojevil, někdy mi připadalo, že se chová až hulvátsky,“ řekl kriticky.

A pak v desetiminutovém monologu probral celou současnou politiku. Jak se mu nelíbí hlasování poslanců ANO o vydání Babiše a Faltýnka, jak se mu nelíbí časté zvyšování platů politiků a oproti tomu jak působí směšně přidání několika stovek korun důchodcům, že je trestuhodné, když vidíme v televizi záběry spícího poslance a tak dále. „Jenže s námi o těchhle věcech nikdo nemluví. Nikdo se nás neptá, jaký názor máme na politiku,“ uzavře.

Svůj názor může vyjádřit třeba právě tím, že začne chodit k volbám, říkám si, když cestou zpět do Tachova míjím jeho dům.
Tak schválně, budou volební výsledky v obou obcích podobné, jako v prvním kole, nebo úplně jiné? Uvidíme v sobotu odpoledne…

Stánek tachovské MKS na brněnském výstavišti lákal k návštěvě Tachova.
Tachovsko lákalo turisty na brněnském veletrhu k návštěvě památek ve stylu retro