Morana byla dílem především dětí z kroužku Kutilové, který se v obci pravidelně schází k různému tvoření a vyrábění, ale ruku k dílu při její výrobě přiložili i někteří dospěláci. „Obličej jí namalovala Maruška, Morana se tak alespoň na chvíli tvářila jako panenka,“ popsala podobiznu zimy Růžena Barhoňová, která Kutily vede.

A jako panenka byla figurína také nazdobena. „Šaty z látky a šperky jak má být, z vyfouknutých vajec a prázdných ulit,“ pokračuje s popisem Barhoňová. „Zimo, zimo, jdi už pryč, nebo na tě vezmu bič, zima byla mezi náma, ale už je za horama…,“ zpívali pak společně do chvíle, než byla Morana zapálena a vhozena do Úhlavky.

Poté se společně sesedli v místní klubovně a při kávě, čaji a malém občerstvení se děti přímo od paní starostky obce Jany Svobodové učily plést pomlázky. Pod jejím vedením tak nakonec hravě zvládaly i pomlázku z osmi proutků. „Paní Svobodová s námi chodí tvořit pravidelně. Tentokrát upletla pomlázku i pro svého syna. A pomlázky učil děti plést také Josef Náprava, ten se taky vyzná. Proutky nám na ně darovali manželé Zdeňka a Josef Veřtatovi,“ uvedla dále Barhoňová s tím, že je ráda, že v obci vše funguje jak má. (šav)