Fotografie jsou ze sbírky skleněných negativů, která byla nalezena ještě v původním starém muzeu. V roce 1987 si kunsthistorik Jiří Vykoukal v tachovském muzeu, pod které v tu dobu stříbrské muzeum spadalo, dal tu práci a všechny negativy oskenoval. Tím z nich vytvořil jedinečný soubor nazvaný Staré Stříbro ve fotografiích, který je v depozitáři stříbrského muzea dodnes. „Na výstavu jsme vybrali jen ty nejzdařilejší a nejzajímavější snímky, o nichž se domníváme, že návštěvníky osloví nejvíce,“ říká ředitel muzea Zbyněk Navrátil. „Navíc je v souboru snímků tolik, že by se nám do výstavního prostoru ani všechny nevešly. Některé z nich zdobí zdi muzea celoročně,“ uvedl dále.

Součástí expozice je i vzácná stříbrná mince – denár z doby Otty III. (995-1002). Pro dokreslení doby mohou návštěvníci vidět také dobově oblečené figuríny.

Zdroj: Deník/Monika Šavlová

„Úvodní slova ředitele muzea a starosty navodila atmosféru vzpomínek na staré časy, lehce retro bylo i úvodní hudební vystoupení žáků ZUŠ. Pan ředitel naznačil, že i pro rodilé Stříbrské budou některé záběry tak trošku tajuplné. Ale co bylo skutečně extrovní, mimo faksimile nejstarší písemné zmínky o Stříbře z roku 1183, že zde byl vystaven poprvé denár, který se našel letos při opravě Božího hrobu na Smutečním vrchu a pochází z přelomu tísiciletí, prostě starý dobrých tisíc let,“ řekl k výstavě jeden z účastníků pondělní vernisáže Laco Kajaba ze Stříbra.

Výstava končí 20. února 2024, k prohlédnutí je v běžných otvíracích hodinách muzea.