Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové si přejí, aby se partnerství změnilo na přátelství mezi obyvateli

Halže – Nové mezinárodní partnerství bylo po měsících předchozí spolupráce potvrzeno podpisy partnerské dohody mezi obcemi Halže a Guteneck. Smlouva byla nejprve před několika týdny podepsána v bavorském Gutenecku, v pátek ji podepsali starostové obou obcí v kulturním domě v Halži.

7.11.2011
SDÍLEJ:

PODEPSÁNO. Starostové František Čurka (vlevo) a Johann Wilhelm (vpravo) právě podepisují dohodu, která poznamená budoucnost Halže i Gutenecku. Foto: DENÍK/Jiří Kohout

Začalo to výstavou

Obě obce navázaly kontakty při přípravě výstavy ornátů, která se uskutečnila v Halži i v Gutenecku. Kněžská roucha, která mohli zájemci vidět v obou obcích, pocházela také částečně ze sbírky hraběte Beissela von Gymnich, který je majitelem zámku v Gutenecku. „A právě po výstavě ornátů jsme si s kolegy z Gutenecku řekli, že by byla škoda kontakty přerušit a v další spolupráci nepokračovat,” řekl Deníku starosta Halže František Čurka. „Dnes už ani neumím říct, kdo první vyslovil myšlenku navázat regulérní partnerství se smlouvou. Prostě to nějak spontánně vyplynulo ze situace,” dodal.

Podpis v Halži

Partnerská dohoda tedy byla připravena a zbývalo ji podepsat. První slavnostní akt se uskutečnil na zámku v bavorské obci před několik týdny. Na minulý pátek pak obec Halže pozvala své nové přátele k podpisu do svého kulturního domu. Z Německa přijel plný autobus – kromě představitelů obce přijeli zástupci spolků, organizací i rodinný pěvecký sbor.

Samotnému podpisu předcházelo několik zdravic a projevů. „Už výstava historických ornátů byla takovým prvním partnerským projektem obou obcí. Proto tomuto partnerství přeji, aby bylo naplněno, aby fungovalo a aby se i ostatní obce mohly inspirovat,” vyjádřil se jednatel Euregia Egrensis Heral Ehm.

Pro starostu Gutenecku Johanna Wilhelma je partnerství důležité i v rámci symboliky s momentálními událostmi v Evropě. „Teď, kdy se Evropa nachází ve vážné krizi, je těžké získat lidi pro společnou věc. Pro náš region je důležité, že přispějeme do změn v Evropě. Vstupujeme do nové epochy našich obcí a je důležité být pro budoucnost Evropy fit,” zmínil nadregionální význam partnerství Wilhelm. „Obě naše obce jsou si blízké nejen strukturou. Naše přátelství nesmí zůstávat pouze na politické úrovni, ale přátelit by se měly i spolky, školy a vůbec obyvatelé,” dodal starosta Gutenecku.

Podobného názoru je jeho halžský protějšek František Čurka. „Při přípravě výstavy ornátů jsme si ověřili, že umíme spolupracovat, společně řešit problémy a především optimisticky hledět do budoucnosti,” uvedl. „Uzavřením partnerství vyjadřujeme přání, aby se přátelství rozšířilo i mezi občany, spolky, organizace,” dodal Čurka.

Za jednu z nejvýznamnějších platforem spolupráce považuje školství. „Na jejich spolupráci se ukáže, jestli naše spolupráce bude pokračovat i do budoucna.”

V čem jsou si podobné

Guteneck leží nedaleko města Nabburg, necelých osmdesát kilometrů od Halže. I přes tuto vzdálenost jsou si obě obce podle halžského starosty podobné.

„Především jsou obě obce srovnatelné počtem obyvatel, který je okolo devíti set. Obě mají také podhorský charakter, i když Guteneck má trochu nižší nadmořskou výšku,” vysvětlil Čurka.

Obě oblasti jsou podle něj také zemědělsky orientované a podobná je rovněž vybavenost. V obou sídlech je mateřská škola a základní škola prvního stupně. Srovnatelná je také spolková činnost.

V Gutenecku je navíc zámek. „Ten je sice v soukromém vlastnictví, ale pan hrabě je častým patronem kulturního a společenského života v obci. A byl také hostem pátečního podpisu partnerské smlouvy,” dodal Čurka.

Představujeme novou partnerskou obec Halže - Guteneck

Guteneck – Obec Guteneck leží v centrální části Hornofalckého lesa, mezi městy Nabburg a Oberviechtach, necelých osmdesát kilometrů od Halže (obcí vede státní silnice číslo 38, na dálnici je to zhruba osm kilometrů).

Počet obyvatel byl k 31. březnu loňského roku 881 (včetně okolních osad, které pod obec patří). Rozloha území obce je 35 kilometrů čtverečných.

Kromě hlavní obce Guteneck patří pod správu obecního úřadu ještě osady Häuslberg, Luigendorf, Maximilianshof, Mitteraich, Oberaich, Oberkatzbach, Pischdorf, Trefnitz, Trichenricht, Unteraich, Unterkatzbach a Weidenthal.

V Gutenecku najdeme jednu základní školu a jednu školku (v osadě Weidenthal). Funguje zde několik desítek různých spolků a drobných zájmových organizací.

Historie obce sahá až do dvanáctého století. První písemná zmínka pochází z roku 1147. Od roku 1576 byla obec majetkem šlechtického rodu von Kreuth, od roku 1818 platí současný statut obce. Současný znak obce užívá Gutreneck od roku 1982.

Počet obyvatel se neustále pohybuje okolo devíti set, nejvíce lidí v posledních desetiletích zde ale žilo v roce 1970, kdy to byla bezmála tisícovka obyvatel.

K pamětihodnostem obce patří středověké jádro okolo zámku Guteneck. Dále farní kostel sv. Michaela ve vesnici Weidenthal. K pravidelným turistickým atrakcím obce se může počítat například historický romantický vánoční jarmark o adventních víkendech v zámeckém areálu. Mezi další turistické zajímavosti se řadí zámecká kaple či lurdská kaple.

Hospodářsky je Guteneck podle starosty Halže Františka Čurky rovněž srovnatelný s Halží. Jak uvádí internetová encyklopedie, v obci jsou čtyři různé menší podniky, podle údajů z konce devadesátých let zde působilo 106 zemědělských provozů z 2037 hektary pů­dy.

Autor: Jiří Kohout

7.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V pátém volebním obvodě v Tachově mělo odvoleno za prvních 90 minut sto voličů.

Zájem je vyšší, na venkově nápor teprve čekají

PĚKNÉ POČASÍ a atraktivní program přilákal téměř tři tisícovky diváků. Těm své umění předvedl i Jakub Mencl.

Motokrosové finále se vydařilo

Při nehodě v Plané se zranili tři mladí lidé

Planá - Nehoda kamionu a osobního auta zkomplikovala v pátek odpoledne dopravu na průtahu Planou. 

FOTOGALERIE: Hasiči se museli potýkat se stísněným prostorem, ale i únikem plynu

Stříbro – O dnešním ránu v blízkosti Hornického skanzenu ve Stříbře se rozhodně nedá mluvit jako o klidném. Během ranních hodin se sem sjely hned tři jednotky hasičů, a to jak ze Stříbra, tak z Tachova. Jejich úkol byl jasný. Dostat tři zraněné osoby z Důlní štoly Prokop, která se v areálu skanzenu nachází.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

FOTO: Zpívánky představily dalšího zajímavého Tachovana

Tachov – Zajímavým hostem pravidelného komorního pořadu Zpívánky se tentokrát stal Slavomír Štrobl z Tachova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení