„Obyvatelé tohoto regionu mají spádovou nemocnici ve Stodě, což je nevyhovující,“ vyjádřil se radní.

Plánská nemocnice je několik let uzavřena. Nový majitel areálu zatím provozuje komerční chirurgii a připraven je na provádění tzv. jednodenních operativ. Smlouva s největší zdravotní pojišťovnou, VZP, stále není podepsána, ačkoliv jednání trvají již několik měsíců. Bez podepsané smlouvy se běžný provoz plánské nemocnice nerozjede.

„V pondělí se společně setkáme v Tachově se starosty některých obcí. Chceme vyzvat Všeobecnou zdravotní pojišťovnu a budeme požadovat co nejrychlejší uzavření smlouvy s nemocnicí v Plané,“ řekl nám starosta Plané Karel Vrzala.

Fungující nemocnici by chtěli i obyvatelé. „Chtěla bych, aby už fungovala. Aby už konečně ta pojišťovna uzavřela smlouvu a aby nemocnice fungovala pro všechny pojištěnce,“ uvedla Anna Říhová z Plané. „Nemocnice nám tu opravdu chybí,“ dodala Květa Kuželková.

Kraj má podle radního Šimánka zájem vybudovat fungující síť zdravotnických zařízení, která pokryjí celý kraj, tedy také Tachovsko a severní Plzeňsko, které je rovněž bez nemocnice. „Koncepce je ale zatím v pracovní verzi a v současné době se k ní vyjadřují odborníci, tedy lékaři, zdravotníci, Česká lékařská komora a další. Jejich připomínky zapracujeme do finální verze. Samozřejmě se chceme zamyslet třeba i nad tím, proč letos pět rodiček z Tachovska přivedlo své potomky na svět v sanitce na dálnici. Zda je příčina v tom, že Tachovsku chybí porodnice, nebo někde jinde,“ uvedl radní.

Pracovní verzi koncepce zdravotnictví zná, jak nám řekl, i jednatel společnosti Swiss Med Clinic, která provozuje plánskou nemocnici, Dan Romportl. Rozhovor s ním připravujeme na příští týden.