Obvykle zde panuje čilý ruch. Jenže přechod je kvůli epidemii koronaviru zcela uzavřen. Nikdo se přes něj nedostane ani z Česka, ani do Česka.

Dalo by se říct, že z rozsáhlého areálu se stane město duchů. Ale není tomu tak. Ačkoliv provoz automobilů je zde téměř nulový a většina provozoven je uzavřena, okolo restaurace Baileys, která jindy dokáže nakrmit stovky hostů, se hemží řemeslníci. "Stavíme tady zázemí pro venkovní parket a pódium," říká majitel podniku Petr Morgenstein. Za hlavní budovou restaurace vyrostl domek, v němž budou toalety pro hosty, šatny pro účinkující, technické zázemí. "Začátkem května jsme tady měli mít velký koncert Michala Davida, Olgy Lounové a dalších umělců. Bohužel, asi se neuskuteční, tak snad příští rok," povzdechl si majitel.

Ilustrační foto
Školky v Tachově zůstávají otevřené

ZÁKAZNÍCI SEM NEMOHOU

Ten společně s manželkou provozuje nejen restauraci, ale také nákupní centrum. "Máme tady tři duty free shopy, dvě restaurace. Protože kvůli poloze hned za hranicemi máme 99 procent německé klientely, jsou teď tržby nulové," vysvětluje Morgenstein. Free shopy totiž prodávají potravinářské zboží a mohou tedy mít otevřeno, vládní opatření se na ně nevztahují. "Ale my jsme je uzavřeli, nemá cenu je držet v provozu, když zákazníci se sem nedostanou."

Společnost manželů Morgensteinových provozuje dvě restaurace Baileys. Zatímco ta tachovská umožňuje strávníkům nákup jídla z denního menu výdejním okénkem a rozvoz jídla, rozvadovská zůstává uzavřena. "Provozujeme ještě klasickou prodejnu potravin přímo v obci Rozvadov, ta zůstává normálně otevřena s kompletní nabídkou běžného potravinářského obchodu," doplnil Morgenstein.

Ilustrační foto
Pokuty počkají až do skončení nouzového stavu

ZAVŘELY TAKÉ FREESHOPY

V areálu starého hraničního přechodu v Rozvadově se nacházejí ještě duty free shopy společnosti Travel Free. V sortimentu je mimo jiné potravinářské zboží, tabákové výrobky, kosmetika. Prodejny byly ještě v pondělí otevřené, ovšem zákazníků bylo naprosté minimum. "Situaci na hranicích monitorujeme a operativně připravujeme opatření a případné uzavření některých prodejen," řekl Deníku mluvčí společnosti Libor Novák.

V úterý už ale byly uzavřeny i obě prodejny v Rozvadově. "Vzhledem k aktuální situaci byly uzavřeny všechny prodejny s výjimkou prodejen v Petrovicích, Strážném, Hranicích, Broumově, Pomezí, Rumburku a Hevlíně," zní oficiální vyjádření společnosti s tím, že otevřeny zůstaly pouze obchody v Mikulově a Dolním Dvořišti. Jak Deníku vysvětlil Novák, důvod je ten, že prodejny jsou přístupné pouze z rakouské strany hranice.