V úterý po obědě si v Plané můžete projít novou naučnou stezku. Akce s názvem Voda pro život v Plané začíná ve 13 hodin.

„Sraz je pro účastníky u kapličky na křižovatce Zámecké a Revoluční ulice. Kdo se bude chtít procházky a celé trasy zúčastnit, doporučujeme sportovní obuv a nepromokavé oblečení. Protože vede stezka i mimo zpevněné cesty, výhodou budou gumové holinky. Délka trasy je zhruba čtyři kilometry a časově vám zabere asi dvě hodiny," informují pořadatelé. Procházka stezkou končí v sídle Kosa se závěrečným posezením.

Samotné oslavy Dne vzniku samostatného československého státu začínají v Plané od 16 hodin kreativní dílnou v Městském kulturním středisku, kde si každý může vyrobit svůj vlastní lampión. Od 17.30 hodin je pro děti připraven zábavný program Milana Mudrocha. V 18.30 hodin se může každý zúčastnit lampionového průvodu městem vycházet se bude z náměstí.

Hlavní program je pro návštěvníky připraven na náměstí v 19 hodin, kde bude připravena velká filmová projekce a hra s ohněm.

Už včera jsme vás informovali o tom, že se 28. října v Tachově koná koncert v sále Základní umělecké školy Tachov. Začne v 18 hodin a je věnován právě Dni vzniku samostatného československého státu a je dalším z řady slavnostních koncertů ke státnímu svátku naší vlasti. Na koncertu bude účinkovat Chiaki Yamazaki s hrou na housle, Lenka Pachnerová na klavír, Evelyn Aguirre-Araya na violoncello a s průvodním slovem a přednesem Helena Mašátová.

Koncert je výjimečný svým národnostním obsazením a tím, že na něm účinkuje i Tachovanka Helena Mašátová.

Osmadvacátý říjen je také významným dnem pro pravoslavné věřící, kteří ten den slaví svátek sv. knížete Rostislava. „Je to jeden z našich nejvýznamnějších svátků. V kostele svaté Máří Magdaleny u kláštera se od 9.30 hodin uskuteční liturgie, na kterou přijede nejvyšší představitel pravoslavné církve v Česku, otec Jáchym," sdělil Deníku Jiří Kindl.

Lampionový průvod je symbol náboženského, manifestačního či vzpomínkového charakteru. Lampiony mohou být různých tvarů, velikostí a konstrukcí. Důležitější je smysl jeho použití.

V Kladrubech se lampiony používají například při zpívání před Vánočním stromem. V Chodové Plané chodí lampionový průvod na svatého Martina.